Yerel yönetimlerde sosyal medya kullanımı: Malatya örneği
Social media use in local governments: Malatya example
  1. Tez No: 967084
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnternet teknolojisinin sosyal medya ile kazandığı etkileşimli yapı insan hayatına temas eden pek çok hususu da yeni baştan dizayn ederek dönüştürmüştür. McLuhan'ın modern dünyayı tasvir ettiği“küresel köy”tanımı sosyal medya kavramıyla adeta bir mahalle nispetinde küçültmüş, iletişim ve sosyalleşme farklı bir boyut kazanmıştır. Kent yönetimini Malatya özelinde sosyal medya kullanımı bağlamında ele alan işbu çalışmada öncelikle kent kavramının farklı perspektiflerden irdelemesi yapılarak unsurları ortaya konmaya çalışılmıştır. Kent yönetimi olgusunun tarihsel gelişimi özetlenerek yürürlükteki mevzuat kapsamında bağlamı yetkileri açıklanmış ve unsurları tahlil edilmiştir. Malatya ilini ve bağlı olan 13 ilçesini valilik, kaymakamlık ve belediyeler özelinde sınıflandırarak sosyal kullanım pratikleri çevrimiçi araçlar vasıtasıyla nicel ve nitel olarak incelenerek ele alınmış ve daha etkin bir sosyal medya kullanımı adına öneriler sunulmuştur. Ortaya konulan bu çalışma sosyal medyayı yerel düzeyde ele alarak kent yönetimindeki etkisini içerik analizi yöntemi ve muhtelif dijital açık kaynaklı araçlarla irdelemiş, elde edilen bulgular tartışılmıştır. Çalışma aynı zamanda siyasi idareye kaynak olması amacıyla yasa ve yönetmelik taslağı kurgulayarak sosyal medya ve mevzuat ilişkisi kapsamında katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The interactive structure of internet technology with social media has transformed many aspects of human life by redesigning it. The definition of“global village”that McLuhan describes the modern world with the concept of social media has shrunk almost to a neighborhood ratio, and communication and socialization have gained a different dimension. In this study, which deals with city management in the context of social media use in Malatya, firstly, the concept of the city has been examined from different perspectives and its elements have been tried to be revealed. By summarizing the historical development of the city management phenomenon, the context of the current legislation has been explained and its elements have been analyzed. By classifying the province of Malatya and its 14 districts in terms of governorship, district governorship and municipalities, social usage practices were analyzed quantitatively and qualitatively through online tools, and suggestions were presented for a more effective use of social media. This study, which has been put forward, has discussed social media at the local level and its effect on city management with content analysis method and various digital open source tools, and the findings are discussed. The study also made contributions within the scope of the relationship between social media and legislation by suggesting laws and regulations in order to be a resource for the political administration.