Yeşil bono ile dijital para piyasaları arasındaki ilişkinin analizi: Bağlantılılık yaklaşımı
Analysis of the relationship between green bond and cryptocurrency markets: Connectedness approach
  1. Tez No: 967083
  2. Yazar: MARİEM JLASSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, yeşil tahvil ve kripto para piyasası arasındaki dinamik karşılıklı bağlantıları ve oynaklık yayılmalarını incelemektedir. Her iki varlık araç sınıfının küresel önemi giderek artmasına rağmen, bu ilişki literatürde henüz yeterince araştırılmamış bir konudur. Özellikle portföy yapılarının oluşumunda iki piyasa arasındaki etkileşimine yönelik olarak ortaya konulan çalışmaları ilişkin literatür bir gelişim sürecindedir. Bu çalışma da 9 Kasım 2017'den 23 Mayıs 2025'e kadar günlük zaman serisi veri setine dayalı olarak“R2 ayrıştırılmış bağlantılılık”ölçümüyle birlikte kullanılan“dinamik Koşullu Korelasyon-Genelleştirilmiş gecikmesi dağıtılmış Koşullu değişen varyans”(DCC-GARCH) tahmin tekniği kullanılarak analizler yapılmıştır. Böylece söz konusu değişkenleri temsil eden değişkenler arasındaki bağlantılılık tahmin edilmiştir. Seçilen yeşil tahvil endeksleri (S&P Green Bond Endeksi ve MSCI Global Environment Select Endeksi) ve ana kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum ve Litecoin) üzerine en çok işlem yapılan ana gösterge araçlar olması açısından alınmıştır. Ampirik bulgular, bu piyasalar arasında yüksek ve zamanla değişen bir bağlantılılık olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlantılılığın en belirgin özelliği, şokların anında yayılmasıdır, zira volatilite ve risk yayılımının çoğu eşzamanlı olarak gerçekleşmektedir. Kripto para birimleri, özellikle Ethereum, genellikle sistem içinde şokların net aktarıcısı olarak hareket etmekte ve önemli ölçüde iki yönlü şok akışı sergilemektedir. Tersine, S&P Yeşil Tahvil Endeksi, şokların net alıcısı olarak görünmekte ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere diğer piyasalardan kaynaklanan dış şoklara karşı kırılganlığını vurgulamaktadır. MSCI Global Environment Select Endeksi daha nüanslı bir rol sergilemekte, zaman zaman net aktarıcı olarak hareket etmekle birlikte, genel olarak net alıcıdır. Bu araç kripto para birimlerine kıyasla aktarımda daha az baskındır. Yeşil tahvillerin yayılma etkisinin arttığı ve net alımının arttığı dönemlerin, genellikle COVID-19 pandemisi gibi küresel ekonomik belirsizlikler veya piyasa belirsizliğinin olduğu dönemlerde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulgu krizler sırasında karşılıklı bağlantılılığın artmasına yönelik bir bilgidir. Ulaşılan sonuçlar yatırımcılar ve politika yapıcılar için değerlendirmeye açık sonuçlardır. Bu sonuçlar yatırımcılar için, dinamik risk yönetimi stratejilerinin ve hem yeşil tahviller hem de kripto para birimlerini içeren portföylerde geleneksel başta çeşitlendirmeyle ilgili olanlar dahil olmak üzere, stratejilerin yeniden değerlendirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışma politika yapıcılar için ise, bu değişen ilişkileri anlamak, çevresel kaygıların ve dijital dönüşüm ve yeniliğin ön planda olduğu sürece yönelik bir bilgi ortaya koymaktadır. Özellikle giderek daha fazla birbirine bağlı hale gelen küresel finansal ortamda potansiyel finansal riskleri azaltmak ve finansal istikrarı teşvik etmek için alınan kararlarla, başta iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin yönetimine yönelik ortaya çıkan finansal piyasalardaki değişimler arasındaki bağın asimetrik bir yapıda olmasına yönelik ulaşılan sonuç politika yapıcılar için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the intricate relationship between green bonds and cryptocurrency markets, a relationship that despite the increasing global importance of both asset classes, remains notably under-explored. Employing a daily time series dataset spanning from November 9, 2017 to May 23, 2025, the study utilizes the dynamic Correlation-Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (DCC-GARCH) model, augmented with R2 decomposed connectedness measures. This well-specified econometric framework allows for the quantification of connectedness to highlight key drivers within the system of chosen green bond indices S&P Green Bond Index and MSCI Global Environment Select Index, and major cryptocurrencies Bitcoin, Ethereum, and Litecoin. The empirical findings demonstrate an elevated and time-varying level of interconnectedness between these markets, with the immediacy of shock transmission being a predominant characteristic, since the majority of volatility and risk spillovers occur contemporaneously. Cryptocurrencies, Ethereum in particular, often act as net transmitters of shocks within the system, exhibiting significant two-way flow of shocks. Conversely, the S&P Green Bond Index consistently seems to be a net receiver of shocks, stressing its vulnerability to external shocks originating from other markets, including cryptocurrencies. The MSCI Global Environment Select Index exhibits a more nuanced role, generally being a net receiver while occasionally acting as a net transmitter, although compared to cryptocurrencies it is less dominant in transmission. Periods of elevated spillovers and increased net reception by green bonds often coincide with global economic distress or market turmoil, such as the COVID-19 pandemic, suggesting an intensification of interconnectedness during crises. the results bear crucial implications for investors and policymakers, the findings highlight the need for dynamic risk management strategies and reassessment of traditional diversification benefits in portfolios that include both green bonds and cryptocurrencies. For policymakers, understanding these developing relationships is essential for mitigating potential financial risks and promoting financial stability in an increasingly interconnected global financial landscape where environmental concerns and digital innovation are paramount.