Anilino pirimidin grubu fungusitlerinden pirimetanilin elektrokimyasal tayini için yöntem geliştirilmesi
Development of a method for the electrochemical determination of pyrimethanil from anilino pyrimidine group
  1. Tez No: 967085
  2. Yazar: CENNET FUNDA KİRKİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, gümüş nanopartiküller/ L-sistein ile modifiye edilen grafit kalem elektrotlar (AgNPs/ L-sistein/ PGE) geliştirilmiş ve bu elektrotlar anilino pirimidin grubundaki pirimetanil fungusitinin kare dalga voltametrisi (SWV) ile tayini için kullanılmıştır. Yalın grafit kalem elektrotlar (PGE) ve AgNPs/ L-sistein /PGE modifiye elektrotların performanslarını karşılaştırmak için taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve Fe(CN)63-/ Fe(CN)64- için kare dalga voltametri (SWV) teknikleri kullanılmıştır. Pirimetanilin AgNPs/L-sistein/PGE ile alınan kare dalga voltamogramlarında +800,0 mV'da (Ag/AgCl elektrota karşı) yükseltgenme piki elde edilmiştir. Pirimetanil derişimine karşı artan pik akımlarından elde edilen kalibrasyon grafiğinden çalışma aralığı 20,0 – 500,0 µg/L bulunmuştur. Pirimetanil tayini için gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 20,24 µg/L ve 67,47 µg/L bulunmuştur. Geliştirilen bu yöntem ticari bir tarım ilacı olan Mythos®(Bayer) ürününe başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Pirimetanil % 99,3 ± 0,03 (n=3, %95 güven seviyesi) doğrulukla ve % -0,43 bağıl hata ile tayin elde edilmiştir. Aynı şekilde pirimetanil katkılı musluk suyunda tayinler % 99,0 ± 0,01 (n=3, %95 güven seviyesi) doğrulukla elde edilmiştir. Ayrıca pirimetanil tayinine girişim yapabilecek olan diğer pestisitlerin girişim etkileri de incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda geri kazanım değerlerinin yüksek, bağıl standart sapmaların ve bağıl hataların düşük olması, primetanil için geliştirilen yöntemin doğruluğunun ve kesinliğinin yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles/ L-cysteine modified graphite pencil electrodes (AgNPs/ L-cysteine/ PGE) were developed and these electrodes were used for the determination of pyrimethanil fungicide in anilino pyrimidine group by square wave voltammetry (SWV). Scanning electron microscope (SEM) and square wave voltammetry (SWV) techniques for Fe(CN)63-/Fe(CN)64- were used to compare the performances of plain graphite pencil electrodes (PGE) and AgNPs/ L-cysteine/PGE modified electrodes. The oxidation peak of pyrimethanil at +800.0 mV (versus Ag/AgCl electrode) was obtained in the square wave voltammograms of AgNPs/L-cysteine/PGE. The working range was found to be 20.0 - 500.0 µg/L from the calibration graph obtained from the increasing peak currents against pyrimethanil concentration. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) for the determination of pyrimethanil were found to be 20.24 µg/L and 67.47 µg/L, respectively. The developed method was successfully applied to Mythos® (Bayer), a commercial agricultural pesticide. Pyrimethanil was determined with an accuracy of 99.3 ± 0.03% (n=3, 95% confidence level) and a relative error of -0.43%. Similarly, determinations in tap water with pyrimethanil additive were obtained with an accuracy of 99.0 ± 0.01% (n=3, 95% confidence level). In addition, the interference effects of other pesticides that may interfere with the determination of pyrimethanil were also investigated. In the studies, high recovery values, low relative standard deviations and relative errors showed that the accuracy and precision of the method developed for pyrimethanil were high.