Çocuk merkezli oyun terapi tekniklerinin sınıf yönetiminde kullanılmasının çocukların sosyal becerilerine, davranış ve uyum sorunlarına etkisi
The impact of using child-centered play therapy techniques in classroom management on children's social skills, behavioral, and adjustment problems
  1. Tez No: 967094
  2. Yazar: ESRA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL REİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada çocuk merkezli oyun terapisi tekniklerinin sınıf yönetiminde kullanılmasının çocukların sosyal becerilerine, davranış ve uyum sorunlarına etkisi incelenmek amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe karma desen kullanılarak nicel verilerin, nitel veriler ile derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi eşleştirilmiş desen kullanılarak seçilmiştir. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir anaokulunda eğitim görmekte olan 21'i kız, 11'i erkek 32 öğrenci araştırma örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Güçler ve Güçlükler Anketi”ve gözlem raporları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada nicel veriler, deney ve kontrol grubuna ön test, son test ve izleme testi şeklinde uygulanarak; nitel veriler yarı yapılandırılmış gözlem raporları ile elde edilmiştir. Nicel veri analizi SPSS.29 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz aşamasında tanımlayıcı istatistiksel analizler (Ki-kare), Normallik analizi (Shaphiro Wilk), Mauchley Testi, Levene Testi, Box's M değeri, Greenhouse-Geisser düzeltmeleri ve Karma desen ANAOVA analizleri ve teknikleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları gözlem raporları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulgularından elde edilen sonuçlar doğrultusunda çocuk merkezli oyun terapisi tekniklerinin sınıf yönetiminde kullanılması, çocukların duygusal sorunlar, davranışsal sorunlar, akran sorunları, dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik alt alanlarında olumlu değişimler ortaya çıkarmıştır. Araştırma bulguları çalışmanın çocukların sosyal davranışlarında anlamlı katkılar sağladığını göstermiştir. Elde edilen sonuçların erken çocukluk döneminde çocuklar ile çalışan eğitimciler ve psikoterapistlerin çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of using child-centered play therapy techniques in classroom management on children's social skills, behavioral, and adjustment problems. A nested mixed design, one of the mixed research methods, was employed to analyze quantitative data in greater depth with qualitative data. The research sample was selected using a matched design. The study sample consisted of 32 students (21 girls and 11 boys) enrolled in the Kindergarten, affiliated with the Akçaabat District Directorate of National Education in Trabzon, during the 2024–2025 academic year. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ),”and observation reports. In the study, quantitative data were obtained through pre-tests, post-tests, and follow-up tests applied to experimental and control groups, while qualitative data were collected through semi-structured observation reports. Quantitative data analysis was conducted using the SPSS 29 statistical software. During the analysis phase, descriptive statistical analyses (Chi-square), normality analysis (Shapiro-Wilk), Mauchly's test, Levene's test, Box's M value, Greenhouse-Geisser corrections, and mixed-design ANOVA analyses and techniques were employed. The analysis results were compared with observation reports. The findings of the study revealed that the use of child-centered play therapy techniques in classroom management led to positive changes in the sub-domains of emotional problems scale, conduct problems scale, peer problems scale, hyperactivity scale. The research results indicated that the study made significant contributions to children's prosocial scale. It is believed that the findings will contribute to the work of educators and psychotherapists working with children during early childhood.