Öğrencilerin uzunluk, alan ve hacim ölçme bağlamında problem kurma becerilerinin incelenmesi
Investigation of students' problem-posing skills in the context of measuring length, area and volume
  1. Tez No: 967100
  2. Yazar: ELANUR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜVEN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, yedinci sınıf öğrencilerinin uzunluk, alan ve hacim ölçme konularında problem oluşturma becerilerini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın katılımcıları, Türkiye'deki bir devlet okulunda eğitim gören yedinci sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Katılımcılar, iki farklı şubeden seçilmiştir; şubelerden biri pilot, diğeri asıl uygulama grubu olarak belirlenmiştir. Pilot uygulama grubunda, 3 kız ve 8 erkek olmak üzere toplam 11 öğrenci yer alırken; asıl uygulama grubunda ise akademik başarı kriterlerine dayalı olarak amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 9 öğrenci bulunmaktadır. Çalışma, nitel yöntemlerden durum çalışması deseni benimsenerek yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından uzman görüşlerine dayalı olarak geliştirilen Problem Kurma Görüşme Formu ve Problem Kurma Çalışma Kağıtları kullanılmıştır. Pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve klinik görüşmeler video kaydı ile belgelenmiş, ardından bu kayıtlar yazıya dökülerek analiz için uygun hale getirilmiştir. Veri analizi aşamasında, içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. İçerik analizi sonucunda üç ana kategori belirlenmiştir: problem metni, matematiksel dil ve problem kurma biçimleri. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin uzunluk, alan ve hacim ölçme bağlamında oluşturdukları soruların çoğu yalnızca işlem yapmayı, yalnızca gerektiren, alıştırma türünde sorular ve soru kökü içermeyen ifadeler olarak matematik problemi olarak kabul edilmemektedir. Bu tür sorular, derinlemesine düşünmeyi gerektirmediğinden ve sadece temel işlemlerle çözülebildiğinden matematik problemi sayılmamaktadır. Öte yandan, öğrencilerin oluşturduğu matematiksel problemler incelendiğinde, uzunluk, alan ve hacim ölçme bağlamında öğrencilerin yarısından fazlasının yapılandırılmış, serbest ve yarı yapılandırılmış problem kurma durumlarında çözülebilir matematik problemleri oluşturdukları tespit edilmiştir. Ancak bu problemlerin bazıları, eksik veya hatalı bilgiler, yanlış temsiller ve birimlerin yanlış ifade edilmesi gibi çeşitli eksiklikler içermektedir. Çalışmada dikkat çeken bir diğer bulgu, öğrencilerin problem kurma sürecinde şekil ya da ifadeleri değiştirerek problem oluşturma eğilimleri göstermeleridir. Öğrenciler, problem kurma aşamalarında bazen verilen problemlere benzer problem oluşturmuş, bazen ise bu problemlerden farklı problemler geliştirmişlerdir. Özellikle benzer problem kurma durumlarında, öğrencilerin verilen problemdeki verilen problemdeki şekil ve bağlamı büyük ölçüde korudukları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, öğrencilerin problem kurma becerilerinin geliştirilebilmesi için öğretim sürecine yönelik önemli ipuçları sunmaktadır. Öğrencilerin, matematiksel problemlerde dil ve sembol kullanımı, bilgi temsili ve problem çözme süreçlerini daha sağlam bir şekilde kavrayabilmeleri için öğretmenlerin rehberliğine ihtiyaç duydukları anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, problem kurma sürecinde öğrencilerin daha fazla desteklenmesi, becerilerinin daha etkili bir şekilde geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine seventh-grade students' problem-posing skills in the context of length, area, and volume measurement. The participants of the study were selected from seventh-grade students attending a public school in Turkey. Two different classes were included in the study; one was designated as the pilot group, while the other served as the main implementation group. The pilot group consisted of 11 students, including 3 girls and 8 boys. The main implementation group comprised 9 students selected through purposive sampling based on academic achievement criteria. The research was conducted using a qualitative research method, specifically adopting a case study design. As data collection tools, the Problem-Posing Interview Form and Problem-Posing Worksheets, developed by the researchers based on expert opinions, were utilized. A pilot implementation was carried out, and the clinical interviews were recorded on video. These recordings were transcribed to make them suitable for analysis. During the data analysis phase, content analysis was applied. As a result of the analysis, three main categories were identified: problem statement, mathematical language, and types of problem posing. According to the research findings, most of the problems constructed by students in the context of length, area, and volume measurement were limited to basic computational tasks, resembled practice exercises, and lacked a clear problem stem; thus, they were not accepted as mathematical problems. These types of questions were not considered mathematical problems because they did not require deep thinking and could be solved through simple procedures. On the other hand, when the mathematical problems created by students were examined, it was found that more than half of the students could construct solvable mathematical problems in structured, semi-structured, and free problem-posing situations. However, some of these problems contained various deficiencies, such as incomplete or incorrect information, inaccurate representations, and incorrect use of measurement units. Another notable finding of the study was that students showed a tendency to construct problems by modifying given figures or verbal expressions. During the problem-posing stages, students sometimes created problems similar to those provided, and at other times, they developed completely different problems. Especially in similar problem-posing cases, it was observed that students preserved the figures and contexts from the original problems to a large extent. In conclusion, this study offers significant implications for instructional processes aimed at improving students' problem-posing skills. It was understood that students need teacher guidance in order to better grasp the use of language and symbols in mathematical problems, represent information effectively, and manage problem-solving processes. In this context, providing students with more support during the problem-posing process will contribute to the more effective development of these skills.