Ortadoğu coğrafyasında çağdaş sanat ve kimlik kavramı
Contemporary art and the concept of identity in the Middle East
  1. Tez No: 967113
  2. Yazar: RIZA OZAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma Ortadoğu Coğrafyasında kimlik kavramının algılanış biçimini belirlemek ve çağdaş sanattaki yansımalarını saptamak amacıyla yapılmıştır. 1989 sonrası dönemde Ortadoğu'da üretilen sanat eserleri bu çalışmanın temel odağını oluşturmaktadır. Kimlik kavramının algılanışındaki kuramsal yaklaşımlar üzerine genel bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Kimlik kavramıyla ilişkili çağdaş sanat eserleri yorumlanarak, kuramsal yaklaşımlarla aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar saptanmıştır. Ortadoğu'da bulunan çağdaş sanat aktörlerinin kimliğin oluşum sürecine katkıları tartışılmıştır. Kurumsal, kolektif ve bireysel düzeydeki üretimlerin toplum-kimlik ilişkisi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve doküman incelenmesi olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde eleştirel söylem analizi ve içerik analizi metotları tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklem grubunda Türkiye, Lübnan, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Mısır olmak üzere çağdaş sanat pratiklerinin sıklıkla uygulandığı ülkelere yer verilmiştir. Bulgular bölümünde toplanan veriler, ilgili kavramlarla ilişkilendirilerek şemalar oluşturulmuştur. Araştırmanın alt problemleri, bulgular bölümünde yer alan şemalar üzerinden açıklanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında Ortadoğu coğrafyasında kimlik kavramının dinamik bir unsur olduğu, kimliğin çağdaş sanatta kolektif üretim biçimleri üzerinden aktarılmasının güçlü temsil biçimleri oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunlarla beraber Ortadoğu'da çağdaş sanatın önemli ilerlemeler kaydettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the perception of the concept of identity in the Middle East and to identify its reflections in contemporary art. Artworks produced in the Middle East in the post-1989 period constitute the primary focus of this study. A general assessment of theoretical approaches to the perception of identity was conducted. Contemporary artworks related to the concept of identity were interpreted, identifying similarities and differences with theoretical approaches. The contributions of contemporary art actors in the Middle East to the identity formation process were discussed. The effects of institutional, collective, and individual productions on the society-identity relationship were evaluated. The research methodology was determined as a literature review and document analysis, which are qualitative research methods. Critical discourse analysis and content analysis were used in data analysis. The study sample included countries where contemporary art practices are frequently implemented, including Turkey, Lebanon, Palestine, the United Arab Emirates, Iran, and Egypt. In the findings section, data collected were associated with relevant concepts and diagrams were created. The sub-problems of the research are explained through the diagrams in the findings section. The findings of the research suggest that the concept of identity is a dynamic element in the Middle East, and that the transmission of identity through collective production in contemporary art creates powerful forms of representation. Furthermore, it is concluded that contemporary art in the Middle East has made significant progress.