Hadislerde bereket duaları
Blessing prayers in the hadiths
  1. Tez No: 967116
  2. Yazar: BEYHAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Pek çok kültür ve medeniyette öne çıkan bereket kavramı, gerek beşerî dinlerde gerekse ilâhi dinlerde önemli bir yere sahip olan temel bir kavramdır. İslâm dininin temel kaynakları olan Kur'an ve sünnet ekseninde bereket olgusu incelendiğinde, bu kavramın sadece matematiksel birtakım verilerle izah edilemeyecek kadar geniş ve zengin bir anlam yelpazesine sahip olduğu da görülmektedir. Bu çerçevede kişisel ve sosyal ilişkilerinde dua merkezli bir hayat benimseyen Hz. Peygamber bu dualarını“bereket”kavramı üzerine inşa etmeyi de ihmal etmemiştir. O, yeri geldikçe bazı kişileri, olayları, yer ve zaman dilimlerini bereket telakkisi ile karşılamış, maddî ve mânevi pek çok hayrı barındıran bereket dualarını da ashâbının üzerinden eksik etmemiştir. Resûlüllah'ın gerek şahsında gerekse de dualarında bereketin yansımalarını gören, onun tavsiye ve uygulamalarını kendilerine rehber edinen sahâbe ise gerek şahsî, gerekse de sosyal ilişkilerinde bereket içerikli dua ve lafızları kullanmaya itina göstermiş, böylelikle bereketi merkeze alan bir yaşam tesîs edilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında; Hz. Peygamber tarafından haklarında bereket duası yapılan bazı sahâbiler, kendileri için yapılan bu dualar ekseninde inceleme konusu yapılmış, Resûlüllah'ın dualarında hayırhâhlık odaklı yaklaşımı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte onun bazı mekân ve zaman dilimleri, yiyecek ve içeceği de bereket ile vasıflandırdığı, bilhassa bunlar için bereket içerikli dualar ettiği de görülmektedir. Bu bağlamda tez, Hz. Peygamber'in bereket içerikli dualarını tespit ederek değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada, Hz. Peygamber'in bereket duasına konu olan söz konusu bu rivâyetler, Kütüb-i tis‛a çerçevesinde ve bereket ile ilgili belli başlı lafızlar dikkate alınarak tespit edilmiş, belirlenen hadisler çeşitli açılardan sınıflandırıldıktan sonra ricâl ve tabakat kaynaklarından faydalanılarak rivâyetlerin sıhhat yönleri incelenilmiştir. Ayrıca tespit edilen rivayetler; başta hadis şerhleri olmak üzere klasik hadis kaynakları ve modern kaynaklardan faydalanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of abundance, which is prominent in many cultures and civilizations, is a fundamental concept that has an important place in both human and divine religions. When the phenomenon of abundance is examined in the context of the Qur'an and Sunnah, the main sources of Islam, it is seen that this concept has a wide and rich range of meanings that cannot be explained only by mathematical data. In this context, the Prophet (PBUH), who adopted a prayer-centered life in his personal and social relations, did not neglect to build his prayers on the concept of“blessing”. He occasionally greeted certain people, events, places and periods of time with the concept of blessing, and did not spare his prayers for blessings, which contain many material and spiritual blessings, from his companions. The Companions, who saw the reflections of prosperity in both the person and prayers of the Messenger of Allah (s.a.w) and adopted his advice and practices as a guide for themselves, paid attention to using prayers and phrases containing prosperity in both their personal and social relations, and thus tried to establish a life centered on prosperity. In this thesis, some of the Companions for whom the Prophet (PBUH) prayed for blessings were examined in the context of these prayers, and the Prophet's charity-oriented approach in his prayers was tried to be revealed. In addition, it is also seen that he characterized some places and periods of time, food and drink with blessings and prayed for them with blessings. In this context, this thesis aims to identify and evaluate the Prophet's prayers for blessings. In this context, in this study, these narrations, which are the subject of the Prophet's blessing prayer, were identified within the framework of the Kitub al-'tis‛a and by taking into account the main words related to blessing, and after classifying the hadiths in various aspects, the health aspects of the narrators were examined by making use of rijāl and tabaqat sources. In addition, the narrations were evaluated by utilizing classical hadith sources, especially hadith commentaries, and modern sources.