Okul müdürlerinin perspektifinden agnotolojinin analizi: Agnotolojinin kaynakları, sonuçları ve agnotoloji ile başa çıkma stratejileri
Analysis of agnotology from the perspective of school princepals: Sources, consequences of agnology and strategies to deal with agnology
- Tez No: 967117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul müdürlerinin perspektifinden agnotolojinin (cehalet bilimi) kaynaklarını, yayılma nedenlerini, sonuçlarını, amaçlarını ve mücadele stratejilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırmanın temel problemini, okullarda agnotoloji konusunda anlayış ve farkındalık oluşturmaktadır. Bu çalışma, agnotoloji teorisini eğitim bağlamına taşıyarak ve ampirik verilerle destekleyerek, okullardaki bilgi ve cehalet dinamiklerine ilişkin daha kapsamlı ve eleştirel bir anlayış sunmayı hedeflemektedir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veriler, 2024-2025 eğitim yılında, İzmir ilinde görev yapan, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile farklı demografik değişkenlere sahip 22 okul müdüründen toplanmıştır. Vinyet senaryoları ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla bireysel görüşmeler yoluyla toplanan veriler, betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, agnotolojik bilgilerin kaynakları, agnotolojik bilgilerin yayılmasını kolaylaştıran nedenler, agnotolojik bilgilerin arkasındaki temel amaçlar, agnotolojik bilgilerin sonuçları ve agnotoloji ile mücadele stratejileri olmak üzere beş temadan oluşmuştur. Temel kaynaklarının sosyal medya, geleneksel medya, makalekitaplar, kulaktan dolma söylentiler ve geçmişten gelen örf ve adetler olduğunu göstermiştir. Agnotolojik bilgilerin yayılmasını kolaylaştıran faktörler ise kolaycılık, araştırma eksikliği, nicel çoğunluğa güven ve inanca hizmettir. Agnolojik bilgilerin arkasındaki temel amaçları olarak; ekonomik çıkar, siyasi ve ideolojik kontrol, sosyal ve politik ihtiyaçları istismar, bilgi kirliliği ve algı yönetimi ve şöhret olarak belirlenmiştir. Agnotolojik bilgilerin etkileri temasında; sağlık sorunları, maddi zarar, gelişim problemleri (eğitimsel), toplumsal sorunlar, idari sorunlar ve krizlerin yönetilememesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmıştır. Son olarak, okul müdürleri agnotoloji ile mücadelede eğitim (eleştirel düşünme, medya okuryazarlığı vb.), yaptırım-ceza-düzenleme, uzman görüşüne başvurma ve resmi kaynaklar stratejilerini kullanmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmacılara, eğitim yöneticilerine ve politika yapıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the sources comprehensively, as well as the reasons for dissemination, consequences, purposes, and strategies for combating agnotology (the science of ignorance) from the perspective of school principals. The main problem of the research is establishing understanding and awareness regarding agnotology in schools. By bringing agnotology theory into the educational context and supporting it with empirical data, this study aims to present a more comprehensive and critical understanding of the dynamics of knowledge and ignorance in schools. The case study method, one of the qualitative research designs, was used in this research. The data were collected from 22 school principals working in İzmir during the 2024–2025 academic year, selected through the maximum variation sampling method based on different demographic variables. The data collected through vignette scenarios and semi-structured interview forms in individual interviews were analyzed using the descriptive analysis method. The research findings comprised five themes: the sources of agnotological knowledge, the reasons for disseminating agnotological knowledge, the primary purposes behind agnotological knowledge, the consequences of agnotological knowledge, and strategies for combating agnotology. It was revealed that the primary sources are social media, traditional media, articles and books, hearsay and rumors, and inherited customs and traditions. The factors facilitating the spread of agnotological knowledge were found to be convenience, lack of research, trust in numerical majority, and service to belief. The primary purposes behind agnotological knowledge were identified as economic gain, political and ideological control, exploitation of social and political needs, information pollution and perception management, and fame. In the theme of the consequences of agnotological knowledge, negative consequences such as health problems, financial loss, developmental (educational) problems, social issues, administrative problems, and the inability to manage crises emerged. Finally, school principals use strategies such as education (critical thinking, media literacy, etc.), enforcement–sanction–regulation, consulting expert opinion, and relying on official sources to combat agnotology. Based on the findings obtained in the study, recommendations have been presented for researchers, educational administrators, and policymakers.