Yeni bir akıllı uyarı levhası tasarımı ve kauçuk üretim fabrikasında iş sağlığı ve güvenliği amaçlı kullanım uygulaması
A new smart warning sign design and use practice for occupational health and safety purposes in rubber production factory
- Tez No: 967140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı uyarı levhaları (SUL) çalışma hayatının vazgeçilmez bir parçası olacak ve bu uyarı levhaları ve anlamları sayesinde olası kazaların veya beklenmeyen durumların önüne geçilecektir. Çalışanlar ve ziyaretçiler bu uyarı işaretlerine dikkat ederek bulundukları konumu ve çalıştıkları ortamı daha iyi tanıyacak ve o ortam hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklardır. Böylece hem can hem de mal kaybı belli ölçüde garanti altına alınmış olacak. Ürettiğimiz SUL tabelaları, okunmadan, bakılmadan geçilen tabelaları zorunlu hale getirecek ve insan kaynaklı olası riskleri ve kazaları en aza indirmeyi hedefleyecektir. Cumhuriyet'imizin 100. yılında geliştirdiğimiz bu levhalar özellikle İSG konusunda işletmeleri (İş güvenliği uzmanlarını ve işvereni) korumak, kazalar konusunda da işçi ve çalışanları tam anlamıyla bilinçlendirmek amacıyla tasarlanmaktadır. Bu sistem geliştirilerek Nesnelerin İnternetiyle (IOT) bağlantılı olarak optik, dijital ve kablosuz kontrollü hale çevrilirse mükemmel bir risk önleyici olarak karşımıza çıkabilir. En basit haliyle tanımlamaya çalıştığımız SUL gayet basit bir şekilde seri olarak üretilip piyasaya arz edilebilir. İleride çıkabilecek bir kanun sayesinde kullanımı zorunlu hale getirilebilir. Kısaca siz uyarıcı levhayı okumak zorundasınız. Zaten böyle olması gerekmez mi? SUL sizi buna zorluyor. Uyarıcı olan bir alana giriyorsunuz algılanıyorsunuz yönlendirilip levhayı okuyorsunuz sistemler aktif oluyor. SUL' da tam anlamıyla bunu yapıyor. Hazırladığımız akıllı uyarı levhası Bursa Kestel de bulunan bir kauçuk fabrikasında uygulamaya koyulmuş, tüm testleri burada yapılmış ve sonucunda; standart levhaya göre çok daha verimli olduğu bulgu, deney ve gözlemlerle kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smart warning signs (SUL) will be an indispensable part of working life, and thanks to these warning signs and their meanings, possible accidents or unexpected situations will be prevented. By paying attention to these warning signs, employees and visitors will become aware of their location and the environment in which they work and the will have more information about that environment. Thus, both loss of life and property will be guaranteed to certain extent andthe SUL signs we will produce will make the signs that are passed by without being read or looked at compulsory and will aim to minimize possible human-caused risks and accidents. These signs, which we developed on the 100th anniversary of our Republic, are designed specifically to protect businesses (OHS experts and employers) regarding OHS and to raise awareness of workers and employees about accidents .If this system is developed and converted into optical, digital and wireless controlled in connection (IOT) with the Internet of Things, it can appear as an excellent risk preventer. SUL, which we are trying to define in its simplest form, can be mass produced and put on the market quite simply. Its use may be made mandatory thanks to a law that may be enacted in the future. In short, you must read the warning sign. Shouldn't it be like this anyway? SUL forces you to do this. You enter a stimulating area, you are perceived, you are guided, you read the sign, the systems are activated. SUL does exactly that. The Smart Warning Sign we prepared was put into practice in the one rubber factory in Kestel, Bursa, all tests were carried out there and as a result; it was proven with findings, experiments and observations that it was much more efficient than standard signs.