Yükseköğretimde kalite yönetim sistemleri ve Türkiye'deki üniversitelerin kalitesine etkisi
Quality management systems in higher education and their effects on the quality of universities in Turkey
  1. Tez No: 967149
  2. Yazar: GONCA KIRPIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte dünyada bilginin üretimi ve yayılımı hız kazanmış, bu durum kurum ve kuruluşların süreçlerini daha etkin ve verimli şekilde yönetmelerini zorunlu kılmıştır. Bilginin temel kaynağı olan yükseköğretim kurumlarının da bu sürece öncülük etmesi ve diğer sektörlere örnek teşkil etmesi beklenmektedir. Özellikle Türkiye'de son yıllarda yükseköğretim kurumlarının sayısında artış yaşanmış ve çok sayıda uluslararası öğrenci Türkiye'de eğitim almaya başlamıştır. Bu gelişmeler, eğitim kalitesinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesini daha da önemli kılmaktadır. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarının kalite süreçlerini denetleyen ve akredite eden Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), üniversitelerin belirli kalite standartlarını sağlamasını teşvik etmektedir. Bu bağlamda pek çok üniversite, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilmek amacıyla akreditasyon başvurusunda bulunmaktadır. Akreditasyon süreciyle birlikte üniversiteler, eğitim-öğretim, araştırma, toplumsal katkı ve yönetim alanlarında kalite odaklı bir dönüşüm sürecine girmektedir. Çalışmada, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında Kalite Yönetim Sistemlerinin gelişim süreci ele alınmış; üniversitelerin bu sistemlere uyum sağlamalarıyla ortaya çıkan değişim ve gelişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, the production and dissemination of knowledge have accelerated worldwide, making it essential for institutions and organizations to manage their processes more effectively and efficiently. As the primary source of knowledge, higher education institutions are expected to lead this transformation and serve as role models for other sectors. In recent years, the number of higher education institutions in Türkiye has increased significantly, and a large number of international students have begun pursuing education in the country. These developments have further emphasized the importance of aligning educational quality with international standards. In Türkiye, the Higher Education Quality Council (YÖKAK) oversees and accredits the quality processes of higher education institutions, encouraging them to meet specific quality standards. In this context, many universities apply for accreditation to strengthen their competitiveness at both national and international levels. Through the accreditation process, universities undergo a quality-oriented transformation in the areas of education and training, research, societal contribution, and governance. This study examines the development process of Quality Management Systems in higher education institutions in Türkiye and analyzes the changes and improvements that have emerged as universities adapt to these systems.