Baykan Sezer'in toplum ve din görüşü
Baykan Sezer's view of society and religion
- Tez No: 890538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YALÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Baykan Sezer Türk sosyolojisinde çığır açan bir sosyolog olduğu halde hakkında yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Baykan Sezer ve din olgusu üzerine bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada Baykan Sezer'in din olgusuna bakışı onun temel tezi olan Doğu-Batı çatışması içerisine tam oturtulmaya çalışılacaktır. Baykan Sezer İslam dinini Doğu-Batı çatışmasında Doğu için bir imkân olarak görmektedir. Bu çalışmanın konusu İslam dininin Baykan Sezer'de Doğu'nun Batı karşısında bir güç olarak nasıl savunulduğunun belirlenmesidir. XIX. yüzyılda, sosyolojinin bağımsız bir bilim olarak kurulduğu çağda, bir değişken olarak dinin bilim karşısında gittikçe gerileyeceğine inanılıyordu. Pozitivistler bilimin aydınlatamadığı alanda dinin iddialarının benimsendiğini savunuyorlardı. Oysa din olgusu bilimdeki ilerlemelere rağmen her geçen gün kendisini daha çok hissettirmektedir. XXI. yüzyılda dünyamız yeniden dinler arası savaşa sahne olmaktadır. Batı, yerli işbirlikçilerinin sağladığı çıkarlarla yetinmeyip Doğu'da, özellikle İslam coğrafyasında doğrudan işgallere girişmekte, İslam ülkelerini parçalamaktadır. Etrafındaki ülkeler parçalanır, en azından zayıflatılırken Türkiye açısından tehlike büyümekte, çember daralmaktadır. Yeniden gündeme gelmesi gereken“Türkiye nasıl kurtulur?”sorusunun Baykan Sezer'in bakış açısıyla da değerlendirilmesi içinde bulunduğumuz sosyo-politik ortam açısından isabetli olacaktır. Baykan Sezer'e göre Türkiye bir Doğu ülkesidir. Çıkarları Doğu-Batı çatışması ekseninde Doğulu özelliklerini koruması ile mümkündür. İslam dini Doğulu özelliklerimizin en önemli unsurlarından biridir.
Özet (Çeviri)
Although Baykan Sezer is a groundbreaking sociologist in Turkish sociology, the studies on him are quite limited. Some studies have been conducted on Baykan Sezer and the phenomenon of religion. In this study, Baykan Sezer's view on the phenomenon of religion will be tried to be fully placed within his basic thesis, the East-West conflict. Baykan Sezer sees Islam as an opportunity for the East in the East-West conflict. The subject of this study is to determine how the religion of Islam is defended as a power against the West by the East in Baykan Sezer. XIX. In the 19th century, when sociology was established as an independent science, it was believed that religion as a variable would gradually decline in the face of science. Positivists argued that the claims of religion were adopted in areas that science could not illuminate. However, the phenomenon of religion makes itself felt more and more every day, despite the advances in science. XXI. In the 21st century, our world is once again the scene of war between religions. The West is not satisfied with the benefits provided by its local collaborators, and is directly invading the East, especially in the Islamic geography, and disintegrating Islamic countries. While the countries around it are falling apart, or at least weakened, the danger for Türkiye is growing and the circle is narrowing. The question that needs to be brought to the agenda again is“How can Türkiye be saved?”It would be appropriate to evaluate the question from Baykan Sezer's perspective in terms of the socio-political environment we are in. According to Baykan Sezer, Türkiye is an Eastern country. Its interests are possible by preserving its Eastern characteristics in the axis of the East-West conflict. The religion of Islam is one of the most important elements of our Eastern characteristics.