Bir cıvata fabrikasında kısıtlar teorisi altında ürün karması optimizasyonu uygulaması
Product mix optimization and application under the theory of constraints
- Tez No: 967161
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşletmeler, hızla gelişen teknolojiyle dijitalleşmiş küresel pazarda rekabet avantajlarını korumayı umuyorlarsa üretim süreçlerini verimli bir şekilde yönetmelidirler. Artık böyle küresel bir ortamda yalnızca mal veya hizmet üretmek mümkün değildir. Ekonominin mevcut durumu ve üretim süreciyle ilişkili maliyetler ışığında karlılığı artırmak hayati önem taşımaktadır. Önemli bir yönetim disiplini, her üretim sisteminin en az bir sınırlı kaynağa sahip olduğunu ve şirketlerin pazar paylarını ve karlılıklarını artırmak için bu kaynak için bir çözüm bulmaları gerektiğini ileri süren kısıtlamalar teorisidir. Ürünler programa göre üretilecek ve sistemdeki darboğaz belirlenip yönetildikten sonra müşterilere teslim edilecektir. Bu, üretim sürecinde beklemeyi ortadan kaldıracaktır. Ek olarak, üretim hattının darboğaz kaynağı daha verimli hale geldikçe maliyetler düşecek ve işletmenin karlılık hedefine ulaşmasını sağlayacaktır. Bu çalışma, kısıtlamalar teorisinin özelliklerini inceler, teorinin üretim sistemindeki geleneksel uygulamalarının bir bağlantı elemanı şirketinde bir uygulama kullanarak bir üreticinin birden fazla darboğaz sorunundaki verimliliğini nasıl azaltabileceğini gösterir ve en iyi sonucu önemli ölçüde elde eden algoritmayı ve verimliliği sunar. Modellerin çözümünde LINDO paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses must efficiently manage their production processes if they hope to keep their competitive edge in the digitalized global market with quickly developing technology. It is no longer able to produce only goods or services in such a global setting. Increasing profitability is crucial in light of the current state of the economy and the costs associated with the production process. A crucial management discipline is the theory of constraints, which contends that every production system has at least one limited resource and that companies must find a solution for this resource in order to grow their market share and profitability. Products will be produced on schedule and delivered to customers once the bottleneck in the system has been identified and managed. This will eliminate waiting in the production process. Additionally, as the production line's bottleneck resource becomes more efficient, costs will drop, allowing the business to meet its profitability goal. This study examines the specifics of the theory of constraints, shows how traditional applications of the theory in the production system can reduce a manufacturer's efficiency in multiple bottleneck problems using an application on a fastener company, and presents the algorithm and efficiency that significantly achieves the best result. The LINDO package program was used to solve the models.