Dijital kültür ortamında masal anlatıcılığının dönüşümü: Youtube örneği
The transformation of fairy tales in the digital cultural environment: The case of Youtube
  1. Tez No: 967184
  2. Yazar: NUREFŞAN ÇAKICI AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÖLÇER ÖZÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geleneksel kültürün ve toplumsal hafızanın önemli bir unsuru olan masallar, dijitalleşen dünya ile uyum sağlama sürecine girmiş ve bu süreçte dijital ortamda yeniden şekillenme eğilimi göstermiştir. Kültürün dijital dünyaya taşınmasında, teknolojinin kuşaklar arası aktarımı kolaylaştırmakta yeni fırsatlar yaratmaktadır. Özellikle YouTube gibi geniş kitlelere hitap eden dijital medya platformlarında masalların paylaşıldığı kanallar, kültürel sürdürülebilirlik ve aktarım açısından önemli bir rol üstlenmiştir. Bu bağlamda YouTube, geleneksel anlatım biçimleri ile modern dijital üretim arasında bir köprü kurarak hem izleyici kitlesinin beklentilerini karşılamakta hem de masalları günümüz toplumu için yeniden uyarlamaktadır. Tezimizi üç ana başlık altında inceledik ve değerlendirdik. Başlıklarımız , 1.)Anlatıcılar,(Sözlü Kültür Temelli Dijital Anlatıcılar, Dijital Performansçılar ve Melez Anlatıcılar)2.) Yayıncılar (Dijital Kültür Aktarıcıları ve Dijital İçerik Üreticileri) ve 3.)İzleyici Kitlesi İşlevleri ve Etkileşimleri) olmak üzere üç ana kategoride değerlendirilmiştir. Videoların izlenme oranları, beğenileri ve kullanıcı yorumları analiz edilerek izleyici kitlesinin beklentileri ve gereksinimleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda hem kültürel aktarım yapan kanal sahiplerinin amacı hem de masal izleyicilerinin elde ettikleri kazanımlar değerlendirilmiştir Dijital ortamda kültürel mirasın aktarımına katkı sağlayan 42 farklı masal kanalı, video paylaşım pratikleri açısından analiz edilmiştir. İzleyici kitlesinin işlevleri ve etkileşimleri, anlatıcı–izleyici bağlamında işlevsel açıdan ele alınmıştır. Bu yaklaşım, masal videolarının çözümlemesinde temel bir kuramsal çerçeve olarak kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve doküman analizi kullanılmıştır. Dijital medya, modern insan imgesinin inşasında ve kültürel öğelerin yeniden şekillenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Medya kültürü, sunduğu anlatılar yoluyla bireylerin yaşam biçimlerini ve kültürel değerlerini dönüştürerek yeniden üretmektedir. Masallar fiziksel bir ortam gerektirmeksizin izleyici ve anlatıcı arasında kurulan yeni etkileşim biçimleriyle“sanal masal anlatıcıları”ve“sanal meddahlar”aracılığıyla küresel bir dolaşıma girmektedir. Bu çalışmada, masalın bu sanal yolculuğunun izleri sürülmüş; anlatıcının değişimine ilişkin nasıl bir dönüşüm geçirdiği detaylı biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, söylem analizi yöntemiyle incelenmiş ve netnografik yaklaşım çerçevesinde sınıflandırılarak değerlendirilmiştir Anahtar Kelimeler : Halk Anlatıları, Masallar, Dijital Medya, YouTube
Özet (Çeviri)
Fairy tales, a crucial element of traditional culture and social memory, have entered a period of adaptation to the digital world and have shown a tendency to be reshaped in the digital environment. Technology creates new opportunities in the transfer of culture to the digital world and in facilitating intergenerational transmission. Channels where fairy tales are shared, particularly on digital media platforms like YouTube, that appeal to a wide audience, have played a significant role in cultural sustainability and transmission. In this context, YouTube bridges traditional narrative forms and modern digital production, meeting audience expectations while also re-adapting fairy tales for today's society. We examined and evaluated our thesis under three main headings: 1.) Narrators (Oral Culture-Based Digital Narrators, Digital Performers, and Hybrid Narrators), 2.) Publishers (Digital Culture Transmitters and Digital Content Producers), and 3.) Audience Functions and Interactions. Viewership rates, likes, and user comments were analyzed to identify audience expectations and needs. In this context, both the objectives of channel owners engaged in cultural transmission and the gains achieved by fairy tale viewers were evaluated. Forty-two different fairy tale channels contributing to the transmission of cultural heritage in the digital environment were analyzed in terms of their video sharing practices. The functions and interactions of the audience were examined from a functional perspective within the context of the narrator and the viewer. This approach was used as a fundamental theoretical framework in the analysis of fairy tale videos. The study employed content analysis and document analysis, both qualitative research methods. Digital media plays a significant role in constructing the image of the modern human and reshaping cultural elements. Media culture, through the narratives it presents, transforms and reproduces individuals' lifestyles and cultural values. Fairy tales enter global circulation through“virtual storytellers”and“virtual storytellers”through new forms of interaction established between the audience and the narrator, without requiring a physical environment. This study traces this virtual journey of the fairy tale and analyzes in detail how it transforms in relation to the change of the narrator. The data obtained was analyzed using discourse analysis and classified and evaluated within the framework of a netnographic approach.Science Key Words : Folk Narratives, Fairy Tales, Digital Media, YouTube