18F-FES PET'in metastatik meme kanserinde östrojen resepetör heterojenitesinin gösterilmesindeki yeri ve tedavi yaklaşımına katkısı
The role of 18F-FES PET in demonstrating estrogen receptor heterogeneity in metastatic breast cancer and its contribution to the treatment approach
  1. Tez No: 967196
  2. Yazar: ECENUR DURSUN AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Meme kanseri, kadınlarda kanserle ilişkili ölümlerin önde gelen nedenlerinden olup, östrojen reseptör (ER) ekspresyonu bu hasta grubunda hem prognostik hem de prediktif bir biyobelirteçtir. Flor-18 (18F)- Fluoroestradiol (FES) PET, östrojen reseptörlerine bağlanarak fonksiyonel ER'nin invaziv olmayan bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bu çalışmada yeni tanı metastatik meme kanseri ya da rekürrens/progresyon gösteren meme kanseri tanılı hastalarda ER heterojenitesinin belirlenmesi ve bunun tedavi yanıtı/progresyona kadar geçen süre ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: De novo metastatik ya da takiplerinde rekürrens/progresyon gözlenen meme kanseri tanılı 43 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalara Mayıs 2023 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında 18F-FES PET görüntülemesi, 38 hastaya eş zamanlı 18F-FDG PET görüntülemesi yapıldı. Bulgular hasta bazında ve lezyon bazında değerlendirilerek her iki modalite ile tespit edilen hasta ve lezyon bazlı pozitiflik oranları Ki-Kare testiyle karşılaştırıldı. Lezyon bazlı ve hasta bazlı analizlerde PET-temelli değişkenlerin kategorik değişkenlere göre dağılımı Mann-Whitney U testleri ile karşılaştırıldı. PET-temelli değişkenlere etki eden faktörlerin hesaplanması için lezyon bazlı analizde karma-etkili doğrusal regresyon modelleri, hasta bazlı analizde ise lineer ve multivaryant lineer regresyon modelleri oluşturuldu. Ayrıca hastaların progresyonsuz sağkalımlarının PET-temelli değişkenlerle korelasyonunun araştırılması için univariate sağkalım analizleri yapıldı. Bulgular: 18F-FES PET görüntülemesi olan 43 hastada lezyon bazlı analizde HIintra ile histolojik alt tip (p=0.571), ER% (p=0.720) ve HER2 (p=0.353) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths in women, and estrogen receptor (ER) expression is both a prognostic and predictive biomarker in this patient group. Fluorine-18 (18F)-Fluoroestradiol (FES) PET allows noninvasive assessment of functional ER by binding to estrogen receptors. This study aimed to determine ER heterogeneity in patients with newly diagnosed metastatic breast cancer or recurrent/progressive breast cancer who are candidates for endocrine therapy and to determine its relationship with treatment response/time to progression. Materials and Methods: Forty-three patients with de novo metastatic or recurrence/progression breast cancer were prospectively included in the study. Patients underwent 18F-FES PET imaging between May 2023 and May 2024, and 38 patients underwent simultaneous 18F-FDG PET imaging. Findings were evaluated on a patient and lesion basis, and patient and lesion-based positivity rates detected with both modalities were compared using the Chi-Square test. The distribution of PET-based variables according to categorical variables in lesion-based and patient-based analyses were compared using Mann-Whitney U tests. Mixed effect linear regression models were created for lesion-based analysis, and linear and multivariate linear regression models were created for patient-based analysis to calculate factors affecting PET-based variables. In addition, univariate survival analyses were performed to investigate the correlation between patients' progression-free survival and PET-based variables. Results: In 43 patients with 18F-FES PET imaging, no statistically significant difference was found between HIintra and histological subtype (p=0.571), ER% (p=0.720) and HER2 (p=0.353) values in lesion-based analysis.