Targeted photodynamic therapy of pancreatic cancer using fullerene-based nanodrugs
Fulleren bazlı nanoilaçlar kullanılarak pankreaas kanserinin hedeflenmiş fotodinamik tedavisi
  1. Tez No: 967201
  2. Yazar: HAYRİ KERİM İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ÖZCAN KABASAKAL, PROF. DR. NAZAR İLERİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Fulleren bazlı nanopartiküller, tümör mikroçevresindeki reaktif oksijen türlerini (ROS) düzenleyebilir ve kanser hücrelerinin ölümünü tetikleyebilir. Ancak, fulleren bazlı nanopartiküllerin uygulanmasına ilişkin araştırmalar sınırlıdır ve fulleren nanokompozitlerinin pankreas kanseri tedavisindeki rolü bilinmemektedir. Bu çalışmada, suda çözünür fulleren (C60WS) sentezlenmiş ve hipoksik koşulda ROS üreten CeO₂ ile katkılanarak CeO₂@C60 nanokompoziti oluşturulmuştur. Bu nanoparçacıklar, Fotodinamik Terapi (PDT) yardımıyla ROS üretimini artırmak ve hipoksik pankreas kanseri mikroçevresini seçici olarak hedeflemek için kullanılmıştır. Sentezlenen nanoparçacıklar DLS/ELS, UV-Vis spektroskopisi, FTIR ve SEM/TEM yöntemleriyle karakterize edilmiş; BxPC-3 ve SW-1990 pankreas kanseri hücre hatlarında PDT ile birlikte uygulanarak tedavinin hedefliliğinin ve katalitik aktivitenin artırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda literatürde ilk kez bu kombinasyon kullanılmıştır. Uygulamanın hücrelere olan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla proteomik analiz gerçekleştirilmiştir. Hücre canlılığı testleri sonucunda, PDT uygulanan CeO₂@C60 için 40.4 µM (BxPC-3) ve 6.1 µM (SW-1990) ve C60WS için 13.2 µM (BxPC-3) ve 6.5 µM (SW-1990) IC50 değerleri elde edilmiştir. Karanlık ortamda, C60WS bu konsantrasyonda hücre büyümesini teşvik ederken, CeO₂@C60, 8.9 µM'lik bir IC50 ile güçlü sitotoksisite göstermiştir. CeO₂@C60 ile muamele edilen SW-1990 hücrelerinin proteomik analizi, PDT'nin post-translasyonel modifikasyon ve protein katlanma yollarını aktive ettiği ortaya çıkmıştır. Işık altındaki kontrol grubunda, RNA düzenlemesi, transkripsiyon ve DNA hasar yanıtı (DDR) yollarının aktifleştirildiği görülmüştür. Karanlık ortamda ve nanopartiküllerin yokluğunda, hücre göçü ve reaktif azot türleri (RNS) ile ilgili yollar aktive olmuştur. Bu bulgular, CeO₂@C₆₀ ve PDT uygulamasının pankreas kanseri hücreleri üzerindeki etkisine dair yeni bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fullerene-based nanoparticles can regulate reactive oxygen species (ROS) within the tumor microenvironment and induce cancer cell death. However, research on the application of fullerene-based nanoparticles is limited, and the role of fullerene nanocomposites in pancreatic cancer treatment remains unknown. In this study, water-soluble fullerene (C60WS) was synthesized and doped with CeO₂, which generates ROS under hypoxia, to create CeO₂@C60. These nanoparticles were utilized to enhance ROS regulation and selectively target the hypoxic pancreatic cancer microenvironment with the help of Photodynamic Therapy(PDT). Synthesized nanoparticles were characterized by DLS/ELS, UV-Vis spectroscopy, FTIR, and SEM/TEM, and applied to pancreatic cancer cell lines BxPC-3 and SW-1990 in combination with PDT to improve treatment specificity and catalytic activity, for the first time in the literature. Proteomics analysis was conducted to reveal the effects of these nanoparticles on the cells. Cell viability assays revealed IC50 values of 40.4 µM (BxPC-3) and 6.1 µM (SW-1990) for CeO₂@C60, and 13.2 µM (BxPC-3) and 6.5 µM (SW-1990) for C60WS upon PDT. In the dark, C60WS promoted cell growth at this concentration, while CeO₂@C60 shows potent cytotoxicity with an IC50 of 8.9 µM. Proteomics analysis of SW-1990 cells treated with CeO₂@C60 revealed that PDT activates post-translational modification and protein folding pathways. Under light, RNA regulation, transcription, and DNA damage response (DDR) pathways were induced in the control group. In the absence of light and nanoparticles, pathways related to cell migration and reactive nitrogen species (RNS) were activated. These findings provide new insights into the impact of CeO₂@C₆₀ and PDT application on the pancreatic cancer cells.