Türkiye'de bankacılık sektöründe dijitalleşme ve insan kaynakları uygulamaları
Digitalization and human resources practices in the banking sector in Turkey
- Tez No: 967208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bankacılık sektörü, dijitalleşme trendlerinin yoğun bir şekilde hissedildiği alanlardan biridir. Zira bankacılıktaki dijitalleşme yalnızca müşteri hizmetlerini değil, iç süreçleri ve özellikle insan kaynakları (İK) uygulamalarını da köklü biçimde dönüştürmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı da, Türkiye'de bankacılık sektöründe dijitalleşmenin insan kaynakları yönetimi süreçlerine etkilerini inceleyerek, bu etkilerin hem çalışanlar hem de kurumlar için oluşturduğu avantajları ve güçlükleri tespit etmek olarak belirlenmiştir. Araştırma nitel nitel yöntem ile yürütülmüş; Türkiye'de faaliyet gösteren farklı 7 bankadan 13 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, dijitalleşmenin işe alım, eğitim-gelişim ve performans yönetimi süreçlerinde verimlilik, hız ve erişilebilirlik sağladığını; ancak çalışan adaptasyonu, teknolojik altyapı eksiklikleri ve veri güvenliği gibi alanlarda bazı zorlukların devam ettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, dijital insan kaynakları uygulamalarının etkinliği, çalışanların dijital okuryazarlık düzeyine, kurum içi değişim yönetimine ve üst yönetim desteğine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the areas where digitalization trends are strongly felt. Indeed, digitalization in banking not only transforms customer services but also fundamentally reshapes internal processes, particularly human resources (HR) practices. Accordingly, the purpose of this study is to examine the effects of digitalization on human resource management processes in the Turkish banking sector and to identify the advantages and challenges these effects create for both employees and institutions. The research was conducted using a qualitative method; semi-structured interviews were carried out with 13 participants from 7 different banks operating in Turkey. The findings reveal that digitalization provides efficiency, speed, and accessibility in recruitment, training and development, and performance management processes; however, it also shows that challenges persist in areas such as employee adaptation, deficiencies in technological infrastructure, and data security. In conclusion, the effectiveness of digital human resources practices depends on employees' level of digital literacy, internal change management, and top management support.