Rulmanlarda ısıl işlemin faydalı rulman ömrüne etkisinin kestirimci bakım yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment on bearing on the remaining usefull life of the bearing using the predictory maintenance method
  1. Tez No: 967225
  2. Yazar: TUNCER DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDİN DANIŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Bu çalışma, rulmanlarda ısıl işlem prosedürlerinin farklı işletme koşullarında rulmanın kalan faydalı ömrüne etkisininin kestirimci bakım yöntemiyle incelemek maksadıyla yapılmıştır. Skorsky (S70-A) helikopterinin transmission kısmında kullanılan yüksek torka maruz input modül rulmanı ile helikopterin motorunda kullanılan yüksek sıcaklığa maruz 4 numaralı rulman materyal olarak kullanılmıştır. Her iki rulman tipinden 3 er adet alınmış ve 500 saat uçuş yaptıktan sonra farklı sıcaklıklarda temperlenerek oda ortamında soğumaya bırakılmıştır.İnput modül rulmanı için ısıl işlem sıcaklıkları 500-600-700°C ve motor rulmanları için ısıl işlem sıcaklıkları 850-800-750°C referans olarak alınmıştır. Gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra rulmanların beş tanesinin faal olduğu anlaşılmış, sadece bir motor rulmanın gayri faal olduğu görülmüştür. Gayri faal yani kullanılamaz hale gelen motor rulmanı aynı yerde kullanılan aynı tip başka bir 500 saat uçmuş motor rulmanı ile değiştirilmiş ve aynı sıcaklıkta temperlenip oda sıcaklığında soğumaya bırakılmıştır. Diğer beş rulmanın geçtiği kontrollerden geçmiş ve faal olduğu görülmüştür. Bu rulmanlar daha sonra aynı çalışma koşulları test bremzesinde simüle edilerek belirli aralıklarda titreşim, tork, sıcaklık, basınç değerleri alınmış ve ömürleri analiz edilmiştir. Çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde 1200 saat ömürleri olan her bir rulmanın 1200 saat ömrünü tamamlayamadığı. motor rulmanı için 750°C 'de ısıl işleme tabi tutulan rulmanın diğer motor rulmanlarına göre daha fazla kalan faydalı ömrü olduğu ,500°C 'de temperlenen input modül rulmanının diğer sıcaklıklarda ısıl işlem gören rulmanlara göre kalan faydalı ömrünün fazla olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.This study was conducted to investigate the effect of heat treatment procedures on the remaining useful life of bearings under different operating conditions using predictive maintenance method. The input module bearing subjected to high torque used in the transmission part of the Skorsky (S70-A) helicopter and bearing number 4 subjected to high temperature used in the engine of the helicopter were used as materials. Three pieces of each bearing type were taken and after 500 hours of flight, they were tempered at different temperatures and left to cool in the room environment.The heat treatment temperatures for the input module bearing were 500-600-700°C and the heat treatment temperatures for the motor bearings were 850-800-750°C as reference. After the necessary checks were made, it was understood that five of the bearings were active, only one motor bearing was found to be inactive.The inactive, that is, unusable motor bearing was replaced with another 500 hours flown motor bearing of the same type used in the same place and tempered at the same temperature and left to cool at room temperature.The other five bearings passed the controls and were found to be active.These bearings were then simulated in the same working conditions test rig and vibration, torque, temperature, pressure values were taken at certain intervals and their lifetimes were analyzed. When the results were evaluated, it was evaluated that each bearing with 1200 hours of life could not complete 1200 hours of life. For the motor bearing, it was evaluated that the bearing subjected to heat treatment at 750 ° C had a longer remaining useful life than other motor bearings, and the input module bearing tempered at 500 ° C had a longer remaining useful life than the bearings heat treated at other temperatures.