Manyetik nanopartiküllerin Alzheimer Hastalığı'nda epigenetik regülasyonlar üzerine etkileri
The effects of magnetic nanoparticles on epigenetic regulations in Alzheimer's Disease
- Tez No: 967224
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen ve epigenetik mekanizmaların hastalığın ilerleyişinde giderek daha fazla önem kazandığı nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada, insan nöroblastom hücre hattı SH-SY5Y kullanılarak oluşturulan sağlıklı ve A1-42 peptidi ile indüklenmiş AH hücre modeli üzerinde, çıplak demir oksit (Fe3O4) manyetik nanopartiküller (MNP) ve probiyotik kökenli ekzopolisakkarit (L-EPS) ile kaplanmış formlarının farklı kombinasyonlardaki uygulamalarının DNA metilasyon profili üzerindeki etkileri araştırılmıştır. DNA metilasyonundaki farklılıklar, genomik DNA'nın metilasyona duyarlı restriksiyon endonükleazları ile kesilmesi ve ardından seçici primerle amplifikasyonuna prensibine dayanan metilasyona duyarlı amplifikasyon polimorfizmi (MSAP) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, A1-42 uygulamasının SH-SY5Y hücrelerinin DNA metilasyon profilinde belirgin değişikliklere yol açtığını ortaya koymuştur. MNP ve L-EPS'nin ayrı ayrı uygulanması özgün epigenetik profiller oluştururken, L-EPS ile kaplanmış MNP'lerin epigenetik stabilizasyon sağlayarak potansiyel bir nörokoruyucu etki gösterebileceği belirlenmiştir. Bu çalışma, nanomalzemelerin epigenetik etkilerini değerlendirmeye yönelik öncül bir model sunmakta olup, L-EPS kaplanmış MNP'lerin yalnızca fizyolojik düzeyde değil, aynı zamanda epigenetik düzeyde de güvenli ve nörokoruyucu potansiyel sahip bir biyomalzeme olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a neurodegenereative disease that can develop with aging, and epigenetic mechanisms are increasingly recognized as important contributors to its progression. In this study, the effects of various combinations of bare iron oxide (Fe3O4) magnetic nanoparticles (MNPs) and probiotic-derived exopolysaccharide (L-EPS)-coated forms on DNA metyhlation profile were investigated using a helthy SH-SY5Y human neuroblastoma cell line and an AD cell model induced by A1-42 peptide. DNA methylation differences were evaluated using the Methylation-Sensitive Amplified Polymorphism (MSAP) technique, which is based on the digestion of genomic DNA with methylation-sensitive restriction endonucleases followed by selective primer amplification. The results revealed that A1-42 exposure caused significant alterations in the DNA methylation patterns of SH-SY5Y cells. While the individual applications of MNPs and L-EPS generated distinct epigenetic profiles, the MNPs coated with L-EPS showed potential neuroprotective effects by providing epigenetic stabilization. This study presents a preliminary model for evaluating the epigenetic effects of nanomaterials and suggests that L-EPS coated MNPs may represent a biomaterial with not only physological compatibility but also epigenetic safety and neuroprotective potential.