Kuşadası bölgesinde medikal turizm hizmeti veren kuruluşlardaki çalışanların iş tatmin durumunun belirlenmesi
Determination of job satisfaction of employees in organizations providing medical tourism services in Kuşadası region
- Tez No: 967240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu tez, Kuşadası'nda medikal sağlık turizmi alanında çalışan sağlık personelinin iş tatmin düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Kuşadası'nda medikal sağlık turizmi alanında çalışan 109 sağlık personelinin iş tatminini incelemiştir. Anket ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği ile toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, üniversite mezunları, yüksek gelirliler ve doktorlar daha yüksek iş tatmini düzeyine sahiptir. Çalışma, sağlık turizminin sürdürülebilirliği için sağlık çalışanlarının memnuniyetinin artırılmasının önemli olduğunu göstermektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kuşadası'nda medikal turizm alanında çalışan 109 sağlık personelinin memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Veriler yüz yüze anketle toplanmış, sosyo-demografik bilgiler ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: This thesis aims to determine the job satisfaction levels of healthcare personnel working in medical health tourism institutions in Kuşadası, a district of Aydın province with significant potential in health tourism. Material and Methods: This is a descriptive cross-sectional study conducted with 109 healthcare workers employed in the medical tourism sector in Kuşadası. Data were collected through face-to-face surveys, including sociodemographic questions and the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire.