İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel zihniyetleri ile matematik öğretimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investiation of the relationship between prospective elementary mathematics teachers' mathematical mindsets and their mathematics teaching self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 967239
  2. Yazar: KÜBRA NUR BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel zihniyetleri ile matematik öğretimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 akademik yılında üniversitelerde öğrenim görmekte olan 562 (425 kadın 137 erkek) ilköğretim matematik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmen adaylarının matematiksel zihniyetlerini ölçmek amacıyla 6'lı likert tipinden oluşan ve Kunz, (2020) tarafından geliştirilen matematiksel zihniyet ölçeği Türkçeye uyarlanarak kullanılmıştır. Matematik öğretimi öz yeterlik inançlarını ölçmek amacıyla 5'li likert tipinden oluşan Enochs vd., (2000) tarafından geliştirilen, Hacıömeroğlu ve Taşkın, (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan öz yeterlik inançları ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler ışığında öncelikle öğretmen adaylarının matematiksel zihniyet puanları, öz yeterlik inancı puanları ve sonrasında iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca cinsiyete ve bulundukları sınıf düzeylerine göre zihniyet ve öz yeterlik inancı puanlarında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Betimsel analiz yoluyla elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun gelişen zihniyet eğiliminde olduğunu ve öz yeterlik inançları açısından hem kendilerine hem de öğretim süreçlerine yönelik olumlu algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, öğretmen yetiştirme programlarının yalnızca pedagojik bilgi ve becerilerin kazandırılmasına değil aynı zamanda öğretmen adaylarının bilişsel inanç sistemlerinin geliştirilmesine de odaklanması gerektiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, Dweck'in (2006) zihniyet kuramıyla örtüşmekte; gelişen zihniyetin öğrenme ve öğretme süreçlerine olumlu katkılar sunduğunu desteklemektedir. Bu doğrultuda, öğretmen eğitim programlarında akademik bilgi kadar düşünce biçimlerini şekillendirmeye yönelik etkinliklere de yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the mathematical mindsets and mathematics teaching self-efficacy beliefs of prospective elementary mathematics teachers. Accordingly, the study group consists of 562 (425 female, 137 male) prospective elementary mathematics teachers enrolled at universities during the 2024–2025 academic year. The research is based on a quantitative method, specifically the relational survey model. For data collection, the Mathematical Mindset Scale developed by Kunz (2020), consisting of a 6-point Likert-type scale, was adapted into Turkish and used to measure the participants' mathematical mindsets. To assess their mathematics teaching self-efficacy beliefs, the Self-Efficacy Beliefs Scale, originally developed by Enochs et al. (2000) and adapted into Turkish by Hacıömeroğlu and Taşkın (2010), which consists of a 5-point Likert-type scale, was employed. Based on the collected data, participants' scores on mathematical mindset and self-efficacy beliefs were first examined individually, followed by an analysis of the relationship between the two variables. Additionally, differences in mindset and self-efficacy scores were analyzed based on gender and year of study. Findings obtained through descriptive analysis revealed that the majority of prospective teachers demonstrated a growth mindset orientation and held positive perceptions regarding both their own capabilities and the instructional process in terms of self-efficacy beliefs. These results suggest that teacher education programs should focus not only on the development of pedagogical knowledge and skills but also on fostering the cognitive belief systems of teacher candidates. The findings align with Dweck's (2006) mindset theory, supporting the idea that a growth mindset positively contributes to learning and teaching processes. In this context, it is recommended that teacher education programs include activities aimed at shaping thought patterns alongside academic content.