Yetişkin eğitimcilerinin dijital yeterlikleri ile mesleki gelişime yönelik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An exami̇nati̇on of the relati̇onshi̇p between adult educators' di̇gi̇tal competence and thei̇r self-effi̇cacy i̇n professi̇onal development
  1. Tez No: 967241
  2. Yazar: ONUR GÜRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) yaşamın her alanında dönüştürücü etkiler yarattığı bir çağda, eğitim süreçlerinin yalnızca bilgi aktarımına dayalı olarak sürdürülmesi, modern toplumlar açısından sürdürülebilir değildir. Günümüzde eğitim, dijital teknolojilerin sunduğu imkânlarla birlikte, esnek, erişilebilir ve etkileşimli bir yapıya dönüşebilecek hale gelmiştir. Bu dönüşüm, yetişkin eğitiminin önemini yaşam boyu öğrenme bağlamında daha görünür hâle getirmekte; yetişkin eğitimcilerinin dijital teknolojileri etkili ve andragojik yaklaşımlarla kullanmaları, hem öğrenme süreçlerinin niteliğini artırmakta hem de kendi mesleki gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Yetişkin öğrenenlerin ihtiyaçlarına uygun öğrenme ortamları sunulabilmesi ise büyük ölçüde eğitimcilerin dijital yeterlik düzeylerine bağlıdır. Bu araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Enstitü İstanbul İSMEK'te görev yapan 157 yetişkin eğitimcisinin dijital yeterlikleri ile mesleki gelişime yönelik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel (Korelasyonel) araştırma modeli kullanılmıştır. Veriler,“Eğitimciler İçin Dijital Yeterlik Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Öz Yeterlikleri Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, yetişkin eğitimcilerinin dijital yeterlik düzeyleri genellikle orta düzeydedir. Ancak, öğrenenlerin dijital yetkinliklerinin desteklenmesi ve dijital değerlendirme boyutlarında yeterlik düzeyleri düşüktür. Yetişkin eğitimcilerinin mesleki gelişim öz yeterlikleri ise öğretimsel, kurumsal, kişisel ve alana özgü gelişim olmak üzere dört boyutta da yüksek düzeydedir. Ayrıca, yetişkin eğitimcilerinin dijital yeterlikleri ile mesleki gelişim öz yeterlikleri arasında genel olarak orta düzeyde, pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma bulguları, dijital yeterliklerin mesleki gelişim öz yeterliklerini anlamlı düzeyde yordadığını da ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre; yetişkin eğitimcilerinin dijital yeterlikleri ile mesleki gelişim öz yeterlikleri arasında anlamlı ve yapısal bir ilişki olduğu görülmektedir. Yetişkin eğitimcilerinin, yetişkin eğitimi süreçleri doğrultusunda dijital andragojik becerilerini geliştirmeleri, mesleki gelişimlerini destekleyen önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In an era where information and communication technologies (ICT) have transformative effects across all aspects of life, continuing educational processes based solely on the transmission of knowledge is no longer sustainable for modern societies. Today, education has become capable of transforming into a flexible, accessible, and interactive structure through the opportunities offered by digital technologies. This transformation has rendered the significance of adult education more visible within the context of lifelong learning. The effective use of digital technologies by adult educators through andragogical approaches enhances not only the quality of learning processes but also contributes to their professional development. The ability to provide learning environments tailored to the needs of adult learners largely depends on the digital competence levels of educators. This study aims to examine the relationship between adult educators' self-efficacy in using digital technologies and their self-efficacy in professional development. The sample consists of 157 adult educators working at Enstitü İstanbul İSMEK, which operates under the Istanbul Metropolitan Municipality. In this study, the correlational research design was used as the quantitative researh method. Data were collected using the“Digital Competence Scale for Educators”and the“Teachers' Professional Development Self-Efficacy Scale.”According to the research findings, the levels of competence among adult educators in using digital technologies are generally moderate. However, their competence in supporting learners' digital skills and conducting digital assessment is relatively low. In contrast, adult educators' self-efficacy in professional development was found to be high across all four dimensions: instructional, institutional, personal, and domain-specific development. Furthermore, a moderate, positive, and statistically significant relationship was found between educators' digital technology competence and their professional development self-efficacy. The findings also revealed that digital competence in education significantly predicts professional development self-efficacy. In conclusion, a significant and structural relationship exists between adult educators' digital competence and their self-efficacy in professional development. Enhancing adult educators' digital and andragogical skills stands out as a key factor in supporting their professional growth in alignment with adult education processes. Based on the research findings, several recommendations are provided for researchers, practitioners, and policymakers.