Orantısal akıl yürütme becerileri farklı olan cebir eğitimi almamış öğrenciler orantı problemlerinde cebiri kullanabiliyorlar mı?
Can students who do not have algebra training with different proportional reasoning skill use algebra for proportionallity problems?
- Tez No: 967251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, 4, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerileri ile cebir içeren orantı problemleri çözme başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerileri, cebir kavramına yönelik algıları, denklem kurma ve problem çözme stratejileri analiz edilmiştir. Araştırma, karma yöntemli bir yaklaşımla yürütülmüş olup, nicel veriler“Orantısal Akıl Yürütme Testi”ve“Cebir - Oran Başarı Testi”ile nitel veriler ise öğrenci görüşmeleri ile toplanıp analiz edilmiştir. Çalışmaya Bolu merkez ilçesinde öğrenim gören 4, 6 ve 7. sınıf öğrencileri dâhil edilmiştir. Elde edilen bulgular öğrencilerin cebir kavramını tanımlama ve anlamlandırmada zorlandıklarını, formel cebir eğitimi almamış olsalar dahi bazı orantısal akıl yürütme stratejilerinin cebirsel düşünmeye yönelik sezgisel eğilimler barındırdığını göstermiştir. Özellikle orantısal akıl yürütme becerisi yüksek olan öğrencilerin bilinmeyeni sembolize etme konusunda potansiyel sergiledikleri ancak formel cebir bilgisi eksikliği nedeniyle bunu tam olarak kullanamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the relationship between the proportional reasoning skills of 4, 6 and 7th-grade students and their success in solving proportion problems involving algebra. The study analyzed students' proportional reasoning skills, their perceptions of the concept of algebra, and their equation-building and problem-solving strategies. Employing a mixed-methods approach, quantitative data were collected using the“Proportional Reasoning Test”and the“Algebra - Ratio Achievement Test,”while qualitative data were gathered through student interviews and analyzed. Students from 4th, 6th, and 7th grades attending schools in the central district of Bolu were included in the study. The findings revealed that students struggled to define and comprehend the concept of algebra. It was observed that even students with high proportional reasoning skills exhibited potential in symbolizing unknowns, but they could not fully utilize this due to a lack of formel algebra knowledge. Students also showed significant limitations in equation-building skills and had difficulty verbally expressing their problem-solving processes.