Nefes egzersizleri yapan üniversite öğrencilerinin akciğer kapasitesi, bilişsel ve duygusal farkındalık ve stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of lung capacity, cognitive and affective mindfulness and stress levels of university students performing breathing exercises
- Tez No: 967250
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma; nefes egzersizleri yapan üniversite öğrencilerinin akciğer kapasitesi, bilişsel ve duygusal bilinçli farkındalık ve stres düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada deneysel model kullanılmış, haftada üç kez birer saat olmak üzere sekiz hafta boyunca düzenli nefes egzersizi yapan öğrenci deney grubu ile egzersizleri uygulamayan kontrol grubunun verileri karşılaştırılmıştır. Öğrencilerin akciğer kapasiteleri spirometri ile, bilişsel ve duygusal farkındalık ve stres düzeyleri ölçeklerle belirlenmiştir. Örneklem olarak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri 36 kişi olarak random seçilmiştir. Anova testi sonucunda, bilişsel ve duygusal farkındalık, deney grubunda iyileşme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of breathing exercises on lung capacity, cognitive and affective mindfulness, and stress levels in university students. An experimental design was employed, where the data of a student experimental group, who engaged in regular breathing exercises (one hour, three times a week) for eight weeks, were compared to those of a control group that did not partake in the exercises. Lung capacities of the students were assessed using spirometry, while cognitive and affective mindfulness, as well as stress levels, were measured using standardized scales. The sample consisted of 36 students were randomly selected from Bandırma Onyedi Eylül University.