Harran kazılarında ele geçen bir grup cam bilezik
A group of glass bracelets unearthed in harran excavations
  1. Tez No: 967262
  2. Yazar: İSMAİL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Tez çalışmasının konusu 2013 -2023 yılları arasında Harran Antik Kentinde ele geçen bir grup cam bileziklerin değerlendirilmesidir. Oldukça önemli bir kent olan Harran Antik kenti, üzerinde yaşamın sürdüğü nadir tarihi alanlardan biridir. Gerek kent yapısı gerekse MÖ 6000'lere kadar giden tarihi ile birçok medeniyetin geçiş noktasında olması bu kenti önemli bir ticaret merkezi konumuna getirmektedir. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmadaki öncelikle Harran Kenti'nin adı ve coğrafyası hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde camın tarihçesi ve bilezik yapım teknikleri hakkında genel bir anlatım gerçekleştirilmiştir. Son olarak da Harran Antik kentinde ele geçen toplam 587 cam bilezik parçası İçerisinden 213 adet cam bilezik parçası değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan 213 adet cam bilezik parçası, 6 ana tip olmak üzere toplamda 24 farklı tipolojik tipe ayrılarak gruplandırılmış ve dönemsel olarak ele alınmıştır. Yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan ve Neolitik dönemden beri kullanılan süs eşyaları arasında önemli bir malzeme olan bilezikler bulunduğu alan içerisinde yaşayan toplumların sosyo-ekonomik yapısı hakkında bize önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma ile Harran'da yaşayan eski halkların günlük yaşamda kullandıkları bileziklerden yola çıkarak hem Harran'ın hem de etkileşimde olduğu kültürlerin genel yapısını anlamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the evaluation of a group of glass bracelets unearthed in the ancient city of Harran between 2013 and 2023. Harran, a city of significant historical importance, remains one of the rare ancient sites where people continue to live today. Its urban structure and history, which dates back to 6000 BCE, have positioned Harran as a vital crossroads for numerous civilizations and an important center of trade. Among the significant artifacts found in such a prominent city, glass bracelets emerge as particularly abundant. This study, composed of three main sections, first provides information about the geography and historical background of Harran. The second section presents an overview of the history of glass and the techniques used in bracelet production. Finally, the third section evaluates 213 fragments of glass bracelets selected from a total of 587 pieces discovered in the ancient city of Harran. Additionally, 24 typologically distinct glass bracelet groups were categorized and assessed in a chronological framework. As an indispensable element of daily life and a significant material among ornaments used since the Neolithic period, bracelets offer critical insights into the socio-economic structures of the communities in which they were found. This study aims to shed light on the general characteristics of Harran and the cultures it interacted with by analyzing the bracelets used by the ancient inhabitants of Harran in their daily lives.