Elektroliz ile genişletilebilir grafit / nikel-kobalt fosfit kaplama parametrelerinin optimize edilmesi
Optimization of electrolytic expandable graphite / nickel-cobalt phosphite coating parameters
- Tez No: 967281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, elektroliz yöntemiyle genişletilebilir grafit üzerine nikel-kobalt fosfit kaplamaların üretimini ve parametre optimizasyonunu inceler. Elektroliz, kaplama kalınlığı ve bileşimini hassas kontrol imkânı sunduğu için seçilmiştir. Akım yoğunluğu, karıştırma hızı ve kaplama süresi, kaplama kalitesi, yüzey morfolojisi ve elektrokimyasal performans açısından değerlendirilmiştir. Deneyler, düşük akım yoğunluğu (0,5 mA/cm²) ve kısa süre (15 dakika) ile kristaliniteyi %86,9'a çıkararak homojen kristal yapılar oluşturduğunu göstermiştir. Yüksek akım yoğunluğu (1,59 mA/cm²) ve uzun süre (105 dakika) ise kristaliniteyi %3,9'a düşürerek amorf yapılar oluşturmuştur. Elektrolit konsantrasyonu, iyon hareketliliğini destekleyerek kristal oluşumunu optimize eder. XRD analizleri, düşük akım yoğunluğunda belirgin faz yapılarını, BET analizleri ise yüksek kristaliniteli kaplamaların geniş yüzey alanı ve düzenli gözenek yapısını ortaya koymuştur. SEM ve mikrosertlik analizleri, optimize kaplamaların yüksek performans sunduğunu doğrulamıştır. Bulgular, düşük akım ve kısa süre kombinasyonlarının elektrokimyasal kaplamalarda yüksek kristalinite ve mekanik dayanım için kritik olduğunu vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the production of nickel-cobalt phosphide coatings on expandable graphite using the electrolysis method and the optimization of coating parameters. Electrolysis was chosen due to its ability to precisely control coating thickness and composition. Current density, stirring rate, and coating duration were evaluated for their effects on coating quality, surface morphology, and electrochemical performance. Experiments showed that low current density (0.5 mA/cm²) and short duration (15 minutes) increased crystallinity to 86.9%, forming homogeneous crystal structures. High current density (1.59 mA/cm²) and long duration (105 minutes) reduced crystallinity to 3.9%, resulting in amorphous structures. Electrolyte concentration supports ion mobility, optimizing crystal formation. XRD analyses revealed distinct phase structures at low current density, while BET analyses indicated that high-crystallinity coatings offer a wide surface area and regular pore structure. SEM and microhardness analyses confirmed the high performance of optimized coatings. Findings highlight that low current and short duration combinations are critical for achieving high crystallinity and mechanical strength in electrochemical coatings.