Açık yeşil alanların afet sonrası toplanma alanı olarak kullanım olanaklarının irdelenmesi: İstanbul ili bayrampaşa ilçesi şehir parkı örneğinde
Examining the usage possibilities of open green spaces as post-disaster gathering areas: The example of city park in Bayrampaşa district of İstanbul province
- Tez No: 967280
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geçmişten günümüze kadar birçok afetin yaşandığı ülkemizde bu afetler sonucunda can ve mal kaybı etkileri derinden hissedilmiştir. Ülkemizde hasara neden olan afet çeşitlerinin etkilerinin hissedilmesi bakımından en şiddetlisi depremlerdir. Depremler ani ve yıkıcı etkisiyle, yaşamı doğrudan etkileyen, sosyal düzeni bozan ve ekonomiler üzerinde kalıcı izler bırakan doğal afet çeşitlerinden biridir. Günlük yaşamın durmasına veya aksamasına neden olan depremler, büyük hasara, can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Ülkemiz jeolojik ve topografik yapısı nedeniyle, tarih boyunca yıkıcı depremler yaşamış ve bu afetlerin olumsuz sonuçlarıyla sık sık karşı karşıya kalmıştır. İnsanlar bu ve benzeri tehlike altında hissettikleri durumlarda güvende hissedebilecekleri açık ve yeşil alanlara yönelmektedirler. Afet ve acil durumlarda insanların içgüdüsel olarak yönlendikleri açık ve yeşil alanlar, afet ve acil durumlarda insanların toplanma, sığınma ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Bu doğrultuda günlük kullanımda rekreasyonel, estetik, ekolojik ve psikolojik işlevlere sahip olan açık ve yeşil alanlar afet sonrası toplanma, sığınma ve barınma ihtiyaçlarının karşılanabildiği afet sonrası toplanma alanlarına dönüşmektedir. Afet parkları ve afet toplanma alanları tasarım ve planlama aşamasında gerçekleştirilebileceği gibi mevcut açık ve yeşil alanlar afet sonrası toplanma alanlarına dönüştürülebilmektedir. Bu çalışma kapsamında örnek bir afet sonrası toplanma alanı planlaması incelemek adına Bayrampaşa Şehir Parkı bir afet sonrası öneri alan kullanım planlaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanının ve çevresinin mevcut durum analizleri yapılarak, afet sonrası toplanma alanı donanım ve nitelikleri kapsamında Bayrampaşa Şehir Parkının afet sonrasında toplanma alanı öneri planlaması, afet sonrası senaryoları, afet sonrası alan kullanım planlaması ve kullanım alanlarının hacimsel hesaplamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many disasters have occurred in our country from past to present, and the loss of life and property caused by these events has been deeply felt. Among the types of disasters that cause damage in our country, earthquakes are the most severe in terms of their impact. With their sudden and destructive natüre, earthquakes are one of the types of natıral disasters that directly affect Daily life, disrupt social order, and leave lasting marks on economies. Earthquakes, which lead to the interruption or disruption of daily life, cause significant destruction as well as loss of life and property. Due to its geological and topographic structure, our country has experienced devastating earthquakes throughout history and has frequently faced the negative consequences of these disasters. In situations where people feel threatened by such dangers, they tend to seek open and green spaces where they can feel safe. These open and green spaces, which people instinctively head towards during disasters and emergencies, should be able to meet their needs for gathering, shelter and accommodation. In this direction, open and green areas, which have recreational, aesthetic, ecological and psychological functions in daily use, turn into post-disaster gathering areas where post-disaster gathering, shelter and shelter needs can be met. Disaster parks and disaster gathering areas can be realised during the design and planning phase, and existing open and green areas can be converted into post-disaster gathering areas. Within the scope of this study, in order to examine the planning of an exemplary post-disaster gathering area, Bayrampaşa City Park, a post-disaster proposal usage planning was carried out. By analysing the current situation of the work area and its surroundings, within the scope of Bayrampaşa City Park's post-disaster gathering area equipment and qualities, post-disaster area usage planning, and volumetric calculations of usage areas were carried out.