Sıcaklık ve akım yoğunluğunun sert ve dekoratif amaçlı krom kaplamaların yapı ve özelliklerine etkisi
The Effect of temperature and current density on the structure and properties of hard and decorative chromium platings
  1. Tez No: 96731
  2. Yazar: YASİN ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, banyo sıcaklığı ve akım yoğunluğunun Fe37 standardına uygun çelik parçalar üzerine yapılan sert ve dekoratif amaçlı krom kaplamaların yapı ve özelliklerine etkileri incelendi. Krom kaplanan örnekler ile kaplanmayan örneklerin korozyon dirençleri karşılaştırıldı. Gerek sert, gerekse dekoratif amaçlı krom kaplamalarda kaplama hızının artan banyo sıcaklığı ile belirli bir aralıkta azaldığı, artan akım yoğunluğu ile de doğru orantılı olarak arttığı belirlendi. Sert krom kaplamların genelde ince taneli oldukları görüldü, ancak banyo sıcaklığının ve akım yoğunluğunun kaplamanın tane boyutu üzerinde fazla etkili olmadığı gözlendi. Dekoratif amaçlı kaplamalarda ise kaplamanın tane boyutunun sıcaklıkla fazla değişmediği, ancak artan akım yoğunluğu ile belirgin olarak azaldığı görüldü. Ayrıca, sert ve dekoratif amaçlı krom kaplamalarda kaplama sertliğinin artan akım yoğunluğu ile arttığı, artan banyo sıcaklığı ile de azaldığı belirlendi. Korozyon deneyleri sonucunda, krom kaplanan örneklerin kaplanmamış örneklere göre korozyona daha dayanıklı oldukları gözlendi. Ancak, dekoratif amaçlı krom kaplanan örneklerin sert krom kaplanan örneklere göre korozyona daha dirençli oldukları görüldü. Anahtar Kelimeler : Sert ve Dekoratif Amaçlı Krom Kaplama, Krom Kaplama Hızı, Krom Kaplamanın Özellikleri V
Özet (Çeviri)
The Effects of Temperature and Current Density on the Structure and Properties of Hard and Decorative Chromium Platings In this study, the effects of bath temperature and current density on structure and properties of hard and decorative chromium plating made on TS Fe37 steel parts were studied. The corrosion behaviour of the electroplated and unplated samples were compared. It was found that the rate of deposition in both hard and decorative chromium platings decreased with increasing bath temperature, but increased with increasing current density. In general, fine grain structure was obtained by hard chromium plating and the grain size of the platings was found to be almost independent of bath temperature and current density. It was observed that the grain size of the decorative chromium plating was not effected by temperature, but it decreased with increasing current density. It was also found that the hardness of both hard and decorative platings decreased with increasing bath temperature, but increased with increasing current density. The chromium plated samples were found to be more corrosion resistant than the unplated samples in %1 HC1 aqueous solution. However, the corrosion resistance of the decorative chromium platings was found to be much superiour to that of hard chromium platings and unplated samples. Key Words : Hard and Decorative Chromium Plating, Rate of Chromium Plating, Properties of Chromium Platings. VI SBSnMWMJW