Betonarme yüksek yapıların güçlendirilmesinde farklı perde teşkilinin taşıyıcı sistem davranışına etkisi
The effect of different shear wall configurations on the structural system behavior in the strengthening of reinforced concrete high-rise buildings
- Tez No: 967348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Deprem yüklerine karşı binaları tasarlarken inşaat mühendisleri büyük zorluklarla karşılaşmaktadır, ve bunlardan en önemlilerinden biri, binanın yüksekliği boyunca kesme kuvvetidir. Bu çalışmanın amacı, yüksek binaların deprem etkisi altında yüksekliği boyunca kesme kuvvetinin şeklinin belirlenmesidir ve bunun için farklı seviyelerde betonarme kesme perdeleri kullanılmaktadır. Ayrıca, binanın toplam yüksekliğine göre hangi kat sayısının kesme perdeleri içermesi gerektiği oranını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, SAP2000 yazılımı kullanılarak doğrusal olmayan analiz, İtme ve Zaman Tanım Alanında Analizi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, farklı şekillerde üç bina modelini içermektedir, bunlar standart özelliklere göre tasarlanmıştır. Bu binalar, deprem yüklerine maruz bırakılmış ve bu yükleri karşılamak için güçlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Daha sonra, kesme perdeleri binalara kademeli olarak eklenerek, bunların deprem kesme kuvvetleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, İtme yönteminde birinci model için perde duvarları oranının her iki yönde %70 olduğunu, Zaman Tanım Alanında Analizi'nde ise %80 olduğunu ortaya koymuştur. İkinci modelde, İtme yönteminde Y-yönünde %80 ve X-yönünde %75 oranında duvarlar eklenirken, Zaman Tanım Alanında Analizi'nde her iki yönde %85 oranına ulaşılmıştır. Üçüncü modelde ise, İtme yönteminde her iki yönde %75 oranında perde duvarı gerektiği, Zaman Tanım Alanında Analizi'nde ise her iki yönde %87 oranına, yaklaşık olarak %90'a ulaştığı bulunmuştur. Çalışma, tüm modellerde hâkim titreşim modunun birinci moda çok yakın olduğunu ve kesme kuvvetinin şeklinin belirlenmesinde en etkili faktörün binanın rijitliği ve kütlesine bağlı olarak titreşim modu olduğunu sonucuna varmıştır. Çalışma, kısa ve orta yüksekliğe sahip binalar üzerinde daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Structural designers face significant challenges when designing buildings to resist earthquakes, with the shear force along the height of the building being one of the most prominent challenges. This study aims to determine the shape of the shear force along the height of tall buildings under seismic effects by using different levels of reinforced concrete shear walls. It also aims to determine the percentage of the total height of the building that should include shear walls to ensure safety. The SAP2000 software was used to conduct nonlinear analysis using the Pushover and Time History Analysis methods in this study. The study included three models of buildings with different shapes, designed according to standard specifications. These buildings were subjected to seismic loads and were found to require reinforcement to resist such loads. Subsequently, shear walls were gradually added to the buildings to study their impact on seismic shear forces. The study concluded that for the first model using the Pushover method, the required percentage of shear walls was 70% in both directions, while it was 80% in the Time History Analysis. In the second model, the percentage in the Pushover method reached 80% in the Y-direction and 75% in the X-direction, while it was 85% in both directions in the Time History Analysis. As for the third model, the required percentage of shear walls in the Pushover method was 75% in both directions, while it was 87% in both directions in the Time History Analysis, which was approximated to 90%. The study showed that the dominant vibration mode in all models was very close to the first mode and concluded that the most influential factor in determining the shape of the shear force along the height of the building is the vibration mode, which depends on the building's stiffness and mass. The study recommends conducting further research on low- and medium-rise buildings.