Ortaokul öğrencilerinin STEM eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of secondary school students on STEM education
  1. Tez No: 967355
  2. Yazar: SADIK SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ortaokul öğrencilerinin STEM'e (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) yönelik tutumları, fen dersine olan ilgileri, motivasyonları ve başarıları açısından önemli bir rol oynamaktadır. STEM tutumu, öğrencinin fen bilimleri dersini sadece bir okul dersi olarak değil, gerçek yaşamla bağlantılı ve anlamlı bir öğrenme alanı olarak görmesini sağlar. Öğrencilerin STEM'e yönelik olumlu tutum geliştirmesi, fen konularına dair öz-yeterlik algısını ve başarı beklentisini artırarak derse aktif katılımı teşvik eder. Dolayısıyla STEM'e karşı olumlu tutum, fen dersine yönelik tutumun güçlenmesinde hem bir neden hem de bir sonuç olarak ortaya çıkar. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya, 6. sınıf (f=338), 7. sınıf (f=240) ve 8. sınıfta (f=376) öğrenim görmekte olan toplam 954 ortaokul öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcıların %48,1 (f=459)'i erkek öğrencidir. Verilerin elde edilmesinde Özcan ve Koca (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan STEM'e Yönelik Tutum Ölçeği ve Taşkın ve Aksoy (2019) tarafından geliştirilen Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizine geçilmeden önce uç ve kayıp değerler çıkarılmıştır. Ayrıca veri setinin normallik varsayımları test edilmiş ve verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; genel olarak öğrencilerin STEM eğitimine yönelik tutum puanlarının olumlu olduğu ve en yüksek tutum puanının 21. Yüzyıl becerilerinde, en düşük puanın ise matematik tutumlarına ait olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin cinsiyet açısından STEM'e yönelik tutum puanları incelendiğinde sadece mühendislik ve teknoloji faktöründe erkek öğrenciler lehine olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca fen dersine yönelik tutum puanları cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermemiştir. Sınıf düzeyine göre öğrencilerin fen dersine yönelik tutum puanları arasında anlamlı farklılık görülmektedir. Buna göre öğrencilerin sınıf seviyeleri arttıkça fen dersine yönelik tutumları azalmaktadır. Türkiye'de ve dünyada hızla gelişen teknoloji odaklı iş gücü ihtiyacı göz önüne alındığında, öğrencilerin erken yaşlarda STEM ve bileşenlerine yönelik olumlu tutumlara sahip olmaları hem bireysel hem de toplumsal kalkınma açısından stratejik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The attitudes of middle school students toward STEM (science, technology, engineering, and mathematics) play a crucial role in their interest, motivation, and achievement in science courses. A positive STEM attitude enables students to perceive science not merely as a school subject but as a meaningful domain of learning connected to real-life contexts. Developing favorable attitudes toward STEM enhances students' self- efficacy perceptions and achievement expectations in science, thereby encouraging active classroom participation. Thus, a positive STEM attitude emerges both as a cause and as a consequence of strengthened attitudes toward science.In this study, a cross-sectional survey design, one of the quantitative research methods, was employed. The study sample consisted of 954 middle school students: 6th grade (n = 338), 7th grade (n = 240), and 8th grade (n = 376). Among the participants, 48.1% (n = 459) were male. Data were collected using the Attitude Toward STEM Scale adapted into Turkish by Özcan and Koca (2019) and the Attitudes Scale for Science Course developed by Taşkın and Aksoy (2019). Data analysis was performed using SPSS. Prior to the data analysis, outliers and missing values were removed. The normality assumptions of the dataset were then tested, and non-parametric tests were applied in the analysis. The results revealed that students generally held positive attitudes toward STEM education. Among the subdimensions, the highest scores were observed in 21st-century skills, whereas the lowest were related to mathematics attitudes. Gender-based analysis showed significant differences only in the engineering and technology dimension, in favor of male students. However, attitudes toward science did not differ by gender. A significant difference was found in students' attitudes toward science across grade levels, indicating a decline in attitudes as grade level increased. Considering the rapidly increasing demand for a technology-oriented workforce both in Turkey and worldwide, fostering positive attitudes toward STEM and its components at early ages holds strategic importance for both individual development and societal progress.