Potansiyel biyoaktif polisübtitüe naftalin türevlerinin sentezi
Synthesis of potential bioactive polysubstituted naphthalene derivatives
  1. Tez No: 967358
  2. Yazar: BARIŞ UZUNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET BERKİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Naftoller, karbon atomlarından birinde hidroksil grubunun bağlı olduğu elektronca zengin naftalin türevleridir. - ve -naftol iki yapısal izomerdir ve karmaşık organik moleküllerin sentezi için çok önemli başlangıç maddeleridir. Naftoller alkilasyon, arilasyon, siklizasyon, aminasyon, halojenasyon vb. gibi tepkimelerle kolaylıkla pek çok yeni bileşiğe dönüştürülebilir. Bu çalışmadaki amaç potansiyel biyoaktif naftol türevlerinin sentezi ve reaktivitesi yüksk bromonaftollerin eldesi amaçlamaktadır. Bunun için ilk basamakta naftol bileşiğinin hem nitrolu hemde bromlu türevlerinin sentezi basit nitrolama ve bromlama ajanları ile reaksiyonlarında yüksek saflıkta 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 bileşikleri elde edilmiştir. İkinci basamakta elde edilen bromonaftol bileşiklerinden yola çıkarak klasik nitrolama ajanları ile nitro grubunun brom atomuyla aynı halkaya takılmasını amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda nitro grubunun brom atomları ile yer değiştirdiği ürünler veya yükseltgenme ürünleri elde edilmiştir. Bu reaksiyonlar neticesinde 8, 10 ve 11 bileşikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Naphthols are electron-rich naphthalene derivatives with a hydroxyl group attached to one of the carbon atoms. α- and β-naphthol are two structural isomers and are very important starting materials for the synthesis of complex organic molecules. Naphthols can be easily converted into many new compounds through reactions such as alkylation, arylation, cyclization, amination, halogenation, etc. The aim of this study is to synthesize potentially bioactive naphthol derivatives and to obtain highly reactive bromonaphthols. For this purpose, the first step involved the synthesis of both nitrous and brominated derivatives of naphthol and their reactions with simple nitrating and brominating agents, yielding compounds 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, and 10 in good purity. In the second step, we used the bromonaphthol compounds obtained to attach the nitro group to the same ring as the bromine atom using conventional nitrating agents. As a result of these studies, nitronaphthols, in which the nitro group was replaced by bromine atoms, or oxidation products were obtained. Compounds 8, 10, and 11 were obtained as a result of these reactions.