Fabry hastalarında enzim replasman tedavisinin kognitif fonksiyonlar, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of enzyme replacement therapy on cognitive functions, anxiety, depression and quality life in patients with Fabry disease
  1. Tez No: 967370
  2. Yazar: AHMET DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKHAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fabry hastalığı, lizozomal alfa-galaktozidaz A (α-GAL-A) enzim eksikliği sonucu globotriaosilseramid (Gb3) birikimi ile karakterize, X'e bağlı kalıtsal bir depo hastalığıdır. Multisistemik tutulum nedeniyle erken yaşlarda ortaya çıkarak nörolojik, renal, kardiyak, gastrointestinal ve dermatolojik komplikasyonlara yol açabilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, Fabry hastalığında kognitif fonksiyonların yanı sıra anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesinin de etkilendiğini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, enzim replasman tedavisinin (ERT) Fabry hastalarında kognitif fonksiyonlar, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Fabry disease is an X-linked inherited storage disorder characterized by a deficiency of the lysosomal enzyme alpha-galactosidase A (α-GALA), leading to the accumulation of globotriaosylceramide (Gb3). Due to its multisystemic involvement, the disease manifests at an early age and may cause neurological, renal, cardiac, gastrointestinal, and dermatological complications. Recent studies have demonstrated that in addition to anxiety and depression, the patient's quality of life and cognitive functions are also affected in Fabry disease. The aim of this study is to evaluate the effects of enzyme replacement therapy (ERT) on anxiety, depression, quality of life, and cognitive functions.