Ön ısıtma işleminin farklı içerikli fissür örtücülerin fiziksel özellikleri, su emilimi ve çözünürlüğüne etkisi
The effect of preheating on the physical properties, water sorption, and solubility of different fissure sealants
- Tez No: 967374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÖZMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ön ısıtma işleminin farklı içerikli fissür örtücülerin mikrosertliğine, yüzey pürüzlülüğüne, su emilimine ve çözünürlüğüne olan etkisinin in vitro olarak incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmada kullanılan materyaller; rezin içerikli Clinpro, Fissurit FX, Bis-GMA içermeyen rezin içerikli Helioseal F Plus ve cam iyonomer içerikli Riva Protect materyalleridir. 2 farklı ısıda (oda sıcaklığı ve 55±1℃), üretici firmaların doğrultusunda her bir deney grubunda 56 örnek (n=7) olacak şekilde, 2x6 mm boyutunda ve silindir şeklinde numuneler hazırlandı. Isıtma işlemi için Ena Heat cihazı, mikrosertlik ölçümü için Vickers cihazı, yüzey pürüzlülüğü için atomik kuvvet mikroskobu ve su emilimi ve çözünürlük ölçümü için ise ISO 4049 standardı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate in vitro the effects of preheating on the microhardness, surface roughness, water sorption, and solubility of different fissure sealants with varying compositions. Materials and Methods: The materials used in this study were the resin-based Clinpro and Fissurit FX, the Bis-GMA-free resin-based Helioseal F Plus, and the glass ionomer-based Riva Protect. In line with the manufacturers' instructions, 56 cylindrical specimens (n=7) with dimensions of 2×6 mm were prepared for each experimental group at two different temperatures (room temperature and 55±1℃). The Ena Heat device was used for preheating, Vickers hardness tester for microhardness measurement, atomic force microscope for surface roughness measurement, and ISO 4049 standard for water sorption and solubility assessments. One-way ANOVA and Tukey's test were used for statistical evaluation of differences between groups, while the t-test was used to compare heated and unheated specimens within each group.