Salter innominate osteotomisi ile tedavi edilen gelişimsel kalça displazisi hastalarında ileri dönem spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of long term spinopelvic parameters in patients with developmental dysplasia of the hip treated by Salter innominate osteotomy
  1. Tez No: 967375
  2. Yazar: YAVUZHAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABTULLAH MİLCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, gelişimsel kalça displazisi (GKD) tedavisinde Salter innominate osteotomisi (SIO) uygulanan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi ve spinopelvik parametreler ile asetabular örtünme arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2010 ile Haziran 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine GKD şikayeti ile başvuran, tek taraflı GKD tanısı ile değerlendirilip takiben GKD'ye yönelik hastanemizde SIO uygulanan, cerrahi tedavi sonrası uzun dönem takipleri yapılmış olan 40 hasta (32 kadın, 8 erkek) değerlendirildi. Çalışma anında 5 yaşından küçük olup 18 yaşından büyük olan hastalar, SIO cerrahisi yapıldığı dönemde 18 aydan küçük 36 aydan büyük olan hastalar, kas iskelet sistemini etkileyen ek patolojisi olan hastalar, desteksiz ayakta duramayan ve mobilize olamayan hastalar, ek cerrahi tedavi ihtiyacı gelişen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, direkt grafi görüntülemeleri ve klinik muayene bulguları üzerinden, ameliyat öncesi asetabular indeks (aöAI), ameliyat sonrası asetabular indeks (asAI), Wiberg açısı (LCEA), vertikal merkez anterior açısı (VCA), sakral slope (SS), pelvik tilt (PT), pelvik insidans (PI) ve lomber lordoz (LL) parametreleri ölçülerek değerlendirildi. Tönnis Sınıflaması, Severin Sınıflaması (SC) ve Modifiye Mckay Kriterleri (MMC) klinik ve radyolojik skorlamalar olarak değerlendirildi. Değerlendirme parametreleri 2 farklı araştırmacı tarafından değerlendirilmiş ve ortalama değerler baz alınmıştır. Hastaların 8'i (%20,0) erkek, 32'si (%80,0) kadın, yaşları ortalamaları 126,3±41,1 ay (62-216), operasyon anındaki yaşları ortalamaları 27,1±5,0 ay (18-36) olarak hesaplandı. Ameliyat edilen displazik kalçaların 22'si (%55) sağ, 18'i (%45) sol taraftı. Değerlendirilen parametreler arasında yapılan korelasyon analizinde; yaş, cinsiyet ve kalça yönü ile diğer ölçüm değerleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Operasyon yaşı ile aöAI (r=-0,359, p=0,023) ve AIF (r=-0,411, p=0,008) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. LCEA ile VCA değerleri arasında (r=0,577, p0,05). LCEA ile LL arasında (r= 0,420, p=
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the clinical and radiological outcomes of patients who underwent Salter innominate osteotomy (SIO) in the treatment of developmental dysplasia of the hip (DDH) and to analyze the relationship between spinopelvic parameters and acetabular coverage. Between January 2010 and June 2019, 40 patients (32 females, 8 males) who applied to the Orthopedics and Traumatology Clinic of Mersin University Faculty of Medicine Hospital with a complaint of DDH, were evaluated with a diagnosis of unilateral DDH and subsequently underwent SIO for DDH in our hospital and had long-term follow-up after surgical treatment. Patients who were younger than 5 years and older than 18 years at the time of the study, those younger than 18 months and older than 36 months at the time of SIO surgery, those with additional pathologies affecting the musculoskeletal system, those who could not stand independently and could not mobilize, and those who developed a need for additional surgical treatment were not included in the study. Based on the demographic data of the patients, direct radiographs and clinical examination findings, preoperative acetabular index (pre-AI), postoperative acetabular index (post-AI), Wiberg angle (LCEA), vertical center anterior angle (VCA), sacral slope (SS), pelvic tilt (PT), pelvic incidence (PI) and lumbar lordosis (LL) parameters were measured and evaluated. Tönnis Classification, Severin Classification (SC) and Modified McKay Criteria (MMC) were evaluated as clinical and radiological scoring systems. Evaluation parameters were assessed by 2 different researchers and the mean values were taken as the basis. Eight patients (20.0%) were male and 32 (80.0%) were female, the mean age was calculated as 126.3±41.1 months (62–216), and the mean age at the time of operation was 27.1±5.0 months (18–36). Of the operated dysplastic hips, 22 (55%) were right and 18 (45%) were left. In the correlation analysis performed among the evaluated parameters; no statistically significant relationship was found between age, gender and side of the hip and other measurement values. A statistically significant relationship was found between age at operation and pre-AI (r=-0.359, p =0.023) and AIF (r=-0.411, p=0.008) values. A statistically significant relationship was found between LCEA and VCA values (r=0.577, p0.05).