İmparator Diocletianus'un hayatı ve reformları
The life and reforms of Emperor Diocletianus
  1. Tez No: 967398
  2. Yazar: BEKAM DİNÇ TÜMERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, Roma İmparatoru Diocletianus'un reformlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ancak, Diocletianus'un reformlarını anlamadan önce, onu iktidara getiren tarihsel süreci değerlendirmek gerekmektedir. Bu bağlamda,“Askeri Anarşi”olarak bilinen ve 49 yıl süren dönem ele alınacaktır. Bu dönemde, 32 İmparator adayı başa geçmeye çalışmış, ancak ikisi hariç tümü kanlı bir şekilde öldürülerek bu yarıştan çekilmiştir. Ardından, Roma İmparatorluğu'nun en önemli imparatorlarından biri olarak kabul edilen Diocletianus'un yaşamı, askeri kariyeri ve reformları incelenecektir. Diocletianus, 1000 yıllık Roma İmparatorluğu'nun başkentini Roma'dan Nicomedia'ya (İzmit) taşıyarak, daha sonra Bizans İmparatorluğu olarak anılacak olan Doğu Roma İmparatorluğu'nun temellerini atmıştır. Bu adımı, kendisinden sonra Roma tahtına geçecek olan Büyük Constantinus'un yeni başkentini Doğu'da seçmesine örnek teşkil etmiştir. Ayrıca, Diocletianus, yaşlanan Roma İmparatorluğu'nu askeri, idari, bürokratik ve ekonomik alanlarda yaptığı reformlarla yeni bir seviyeye taşımış ve bu reformlar Büyük Constantinus'e yol göstermiştir. Böylece, Doğu'da kurulmuş yeni başkenti ve reformları ile Diocletianus, Doğu Roma İmparatorluğu'nun kurucusu olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the reforms of the Roman Emperor Diocletian. However, before understanding Diocletian's reforms, it is necessary to evaluate the historical process that brought him to power. In this context, the period known as 'Military Anarchy', which lasted 49 years, will be analysed. During this period, 32 Emperor candidates tried to take power, but all but two of them were bloodily murdered and withdrew from this race. Then, the life, military career and reforms of Diocletianus, who is considered as one of the most important emperors of the Roman Empire, will be analysed. Diocletianus laid the foundations of the Eastern Roman Empire, later known as the Byzantine Empire, by moving the capital of the 1000-year-old Roman Empire from Rome to Nicomedia (Izmit). This step set an example for Constantine the Great, who was to succeed him on the Roman throne, to choose his new capital in the East. In addition, Diocletian brought the ageing Roman Empire to a new level with his reforms in military, administrative, bureaucratic and economic fields, and these reforms guided Constantine the Great. Thus, Diocletianus can be considered as the founder of the Eastern Roman Empire with his new capital established in the East and his reforms.