A focused ethnographic study of children's perspectives and experiences of being obese and participating in an obesity intervention program
Çocukların obez olma ve obezite müdahale programına katılma hakkındaki bakış açıları ve deneyimleri üzerine odaklanmış etnografik bir çalışma
- Tez No: 967405
- Danışmanlar: DR. HANNAH FAIRBROTHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Özet Çocukluk çağı obezitesi çarpıcı bir şekilde arttı ve önemli fiziksel ve psiko-sosyal sağlık sonuçlarıyla küresel bir sağlık sorunu haline geldi. Çocukluk çağı obezitesi ve yönetimi ve tedavisi üzerine önemli araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, obezite ile yaşayan çocukların deneyimlerinin ve algılarının yanı sıra birlikte müdahale (programı) deneyimlerini araştırmaya yönelik çok az girişimde bulunulmuştur. Obezitesi olan çocukların bakış açılarını anlamak, çocukluk çağı obezitesiyle mücadele stratejilerini geliştirmek ve iyileştirmek için gereklidir. Obezite ile yaşayan 10 ila 15 yaş arası on üç çocukla odaklanmış bir etnografik çalışma yapılmıştır. Veriler, SHINE (Kendi Kendine Yardım, Bağımsızlık, Beslenme ve Egzersiz) Sağlık Akademisi' nde psikososyal müdahale programının başladığı 8 Mayıs ile 7 Temmuz 2019 tarihleri arasında (on bir hafta) demografik bilgi formları, gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, konuşarak resim yapma seansları ve günlükler kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama döneminde on üç çocukla on yedi görüşme yapıldı. Verilerin analizinde tematik analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Çocukların deneyimlerinden elde edilen bulgular, obezitenin yaşamlarının her yönünü (örneğin fiziksel, sosyal, bireysel ve psiko-sosyal) etkilediğini, günlük aktivitelerini, yaşam kalitelerini ve refahlarını düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Çocuklar kiloyla ilgili zorluklarının fiziksel sonuçlarından ziyade, psiko-sosyal etkilerinden daha çok endişe duyuyorlardı. Bulgular ayrıca çocukların çok multidisipliner bir müdahale programından beklentilerinin kiloyla ilgili zorlukların iyileştirilmesi ve üstesinden gelmekle ilgili olduğunu göstermektedir. Çocuklar müdahale programının arzu ettikleri hedeflere ulaşmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeyle ilişkili olarak obeziteyi nasıl yöneteceklerine dair net bir anlayış kazanmalarının yanı sıra obezitenin kendileri üzerindeki psiko-sosyal etkisini azaltmalarını nasıl sağladığını tanımladılar. Programdan edindikleri bilgileri uygulayarak ve aldıkları desteği kullanarak fiziksel, bireysel, duygusal ve psiko-sosyal açıdan faydalı gelişmeler gösterdiler. Bu çalışma obezitesi olan çocuklara obeziteyle yasama ve müdahale programı deneyimlerine dayalı uygun bir strateji ile yaklaşıldığında olumlu etkilere ulaşıldığını göstermektedir. Bu nedenle bu çalışma, çocukların karşılaştığı kilo ile ilgili zorluklarını ve müdahale deneyimini daha iyi anlamak ve daha bütünsel bir tedavi planı geliştirmek için politikacılar ve müdahale programı sağlayıcılarını bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Çocukların kiloyla ilgili zorluklarını azaltmak ve programa katılımlarını arttırmak için daha fazla çaba gösterilmelidir
Özet (Çeviri)
Childhood obesity has risen dramatically and become a global health issue, with significant physical and psycho-social health consequences. Although there has been significant research on childhood obesity and its management and treatment, there have been very few attempts to investigate the experience and perception of children living with obesity as well as their intervention experiences. Understanding the perceptions of children with obesity is necessary for developing and improving strategies for tackling childhood obesity. A focused ethnographic study was conducted with thirteen children aged 10 to 15 living with obesity. Data was collected using demographic information forms, observations, semi-structured interviews, talk-and-draw sessions, and diaries between the 8th May and 17th July 2019 (eleven weeks), when the psycho-social intervention (PSI) programme was started in the SHINE (SelfHelp, Independence, Nutrition, and Exercise) Health Academy. During the data collection period, seventeen interviews were conducted with thirteen children. A thematic analysis approach was used to analyse the data. Findings from children's accounts reveal that obesity affects every aspect of their lives (e.g. physical, social, individual, and psycho-social) lowering their everyday activity, quality of life and well-being. Children were more concerned with the psycho-social implications of their weightrelated difficulties rather than the physical. The findings also demonstrate that children's expectations of a multidisciplinary intervention programme are related to improving and overcoming weight-related difficulties. Children described how the intervention has enabled them to gain a clear understanding of how to manage obesity in relation to a healthy and balanced diet in order to achieve their desired goals, as well as reducing the psycho-social impact of obesity to them. They demonstrated physical, individual, emotional, and psycho-social beneficial improvements by applying the information and receiving support they gained from the programme to their life. This study demonstrates that when children with obesity are approached with an appropriate strategy based on their experiences of being obese and intervention, favourable effects are attained. Therefore, this study may help inform policymakers and intervention programme providers for better understanding weight-related difficulties and intervention experience that children encountered and develop a more holistic treatment plan. Greater effort must be made to mitigate children's weight-related difficulties and increase their engagement in the programme