Ortaöğretim öğrencilerinin çevre farkındalıklarının araştırılması: çanakkale ili örneği
Investigation of environmental awareness of secondary school students: The case of çanakkale province
  1. Tez No: 967415
  2. Yazar: EMEL KOLÇAK DAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ARSLAN İHSANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale il merkezindeki ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin çevre farkındalıkları araştırılmıştır. 514 katılımcının cinsiyet değişkenine göre dağılımları incelendiğinde, 290 öğrencinin kız (%56.4) ve 224 öğrencinin erkek (%43.6) olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çevreye yönelik farkındalık düzeyleri incelendiğinde, genel olarak yüksek düzeyde çevresel duyarlılığa sahip oldukları görülmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde, öğrencilerin çevresel farkındalık düzeyleri yüksek olup özellikle biyolojik çeşitliliğin korunması, atık yönetimi ve su kaynaklarının korunması konularında duyarlılıklarının güçlü olduğu görülmektedir. Kız öğrencilerin çevresel farkındalık düzeyleri erkek öğrencilere göre anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Farklı yaş grubundaki öğrencilerin çevresel farkındalık düzeylerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Öğrencilerin çevre farkındalıkları ailelerin eğitim düzeyine göre incelendiğinde etkisinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental awareness of students attending secondary schools in the city center of Çanakkale was examined. Among the 514 participants, 290 were female (56.4%) and 224 were male (43.6%). The overall findings indicated that the students demonstrated a high level of environmental sensitivity. In particular, they showed strong awareness regarding the protection of biodiversity, waste management, and the conservation of water resources. When gender differences were analyzed, it was found that female students had significantly higher levels of environmental awareness compared to male students. However, the ecological awareness levels across different age groups were found to be relatively similar. Additionally, when ecological awareness was evaluated about the educational background of the students' families, it was concluded that parental education had a minimal effect.