Kıyıya dik sediment taşınımı ve kıyı profili özellikleri
Onshore-offshore sediment transport and beach profiles characteristics
  1. Tez No: 96745
  2. Yazar: İLYAS BARIŞ KUKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Kıyı yapılarının projelendirilmesinde en önemli faktörlerden bir tanesi de kıyı profilleridir. Zaman içerisinde çeşitli dalga şartlarında yığılma ya da oyulma tipi profiller oluşur. Dalga yüksekliği, dalga peryodu, taban eğimi, malzemenin tane çapı vb. parametreler sediment taşımınım ve profilleri etkiler. Bu çalışmada, bu parametrelerden dalga yüksekliği ve dalga peryodunun kıyıya dik taşınım sırasında ne gibi profiller oluşturduğu, profillere bağlı büyüklüklerin nasıl değiştiği bir fiziksel modelle incelenmiştir. Bu çalışma 7 bölümden ve bir ekten oluşmaktadır. -Birinci bölümde; kıyıya dik sediment taşınımı ve onunla ilişkili parametreler üzerinde genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde; çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmış, literatür hakkında ve taşınım ile ilgili genel bilgilet formülleriyle birlikte sunulmuştur. -İkinci bölümde; teorik ve deneysel olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Fiziksel modelle ilgili kullanılan ölçek ve parametrelerle ilişkili açıklamalarda bulunulmuştur. ' -Üçüncü bölümde; denklemlerden ve deneylerden elde edilen bulgular sunulmuştur. -Dördüncü bölümde; elde edilen bulgular irdelenerek değerlendirilmiştir. -Beşinci bölümde; bulguların irdelenmesiyle ortaya çıkan sonuçlar sunulmuştur. -Altıncı bölümde; yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar ışığında, bu konuda çalışma yapmak isteyenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur. -Yedinci bölümde; kaynaklar listesi sunulmuştur. -Ekler bölümünde; deneylere ilişkin bir tablo ^ve profillerle ilişkili şekiller sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kıyıya Dik Sediment Taşınımı, Kıyı Profili, Yığılma, Oyulma, Bar Hacmi, Denge Noktası. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Onshore-Offshore Sediment Transport and Beach Profiles Characteristics Beach profiles are one of the most important factors in the design of coastal structures. Accretion or erosion profiles may arise depending on wave, sediment and topographic factors; such as wave height, wave period, bed slope and diameter of sediment particles. In this study the effects of wave height and period on beach profile evaluation are studied by means of a physical model. The study comprises seven chapters and appendix. - In the first chapter; general knowledge about onshore-offshore sediment transport as well as a general literature review are presented. - In the second chapter; some explanations about the physical model and theoretical studies are given. - In the third chapter; results which obtained from the studies are presented. - In the fourth chapter; the results are examined. - In the fifth chapter; conclusions are given. - In the sixth chapter; recomendations are presented. - In the seventh chapter; references are given. - In the appendix; a table related to experimental studies and eight figures about the experimental results are presented. Key Words : Onshore-Offshore Sediment Transport, Beach Profile, Accretion, Erosion, Bar Volume, Equilibrium Point. Vlll