Gelinlerin algıladıkları kayınvalide kabul davranışları ile aileye aidiyet hissinin incelenmesi
An examination of brides' perceived mother-in-law acceptance behaviors and their sense of belonging to the family
- Tez No: 967465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, evli kadınların kayınvalidelerinden algıladıkları kabul ve ret davranışlarının aileye aidiyet duyguları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ve özellikle Konya ilinde yaşayan, 20-60 yaş aralığında ve kayınvalidesi hayatta olan 400 evli kadından oluşan örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Sosyo-demografik Bilgi Formu, Kayınvalide Kabul-Ret Ölçeği (KKRÖ) ve Aile Aidiyeti Ölçeği (AAÖ) uygulanmıştır. Veriler, kolayda örnekleme doğrultusunda toplanmış ve analizler SPSS 26 paket programı kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde t-testi, tek yönlü ANOVA, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, kayınvalideden algılanan ret davranışları ile aileye aidiyet arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Özellikle“düşmanlık/saldırganlık”ve“ayrışmamış ret”alt boyutlarının aidiyet üzerinde en belirgin olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, sıcaklık ve şefkat davranışları aidiyet hissini pozitif yönde desteklemiş ancak bu etki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sayısı, gelir durumu ve kayınvalideyle birlikte yaşama gibi demografik özelliklerinin hem kayınvalideye yönelik algılar hem de aidiyet düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Genel olarak, gelin-kayınvalide ilişkisinin niteliği, bireyin aile içindeki psikolojik bütünlüğü ve bağlanma hissini etkileyen önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of married women's perceived acceptance and rejection behaviors from their mothers-in-law on their sense of family belonging. The research was conducted with a sample of 400 married women, aged between 20 and 60, whose mothers-in-law were alive and who resided in various regions of Turkey, particularly in the province of Konya. Participants completed the Socio-Demographic Information Form, the Mother-in-Law Acceptance-Rejection Scale (MILARS), and the Family Belonging Scale (FBS). Data were collected using convenience sampling and analyzed through the SPSS 26 software package. For data analysis, t-tests, one-way ANOVA, correlation, and multiple regression analyses were employed.The results revealed a significant and negative relationship between perceived rejection from the mother-in-law and family belonging. In particular, the subdimensions of hostility/aggression and undifferentiated rejection were found to have the most pronounced negative effects on belonging. In contrast, warmth and affection behaviors were found to positively support the sense of belonging, although this effect was not statistically significant. Additionally, participants' demographic characteristics such as age, education level, length of marriage, number of children, income level, and cohabitation with the mother-in-law were observed to influence both perceptions toward the mother-in-law and levels of belonging. Overall, the quality of the bride–mother-in-law relationship is considered a significant factor influencing an individual's psychological integrity and sense of attachment within the family.