Okul öncesi dönem çocuklardaki davranış problemleri ile annelerinin erken dönem uyumsuz şemaları ve işlev bozucu baş etme biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between behavioral problems in preschool children and their mothers' early maladaptive schemas and dysfunctional coping
- Tez No: 967464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönem çocuklardaki davranış problemleri ile annelerinin erken dönem uyumsuz şemaları ve işlev bozucu baş etme biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Konya ili Selçuklu ilçesine bağlı bağımsız devlet anaokullarından Melikşah Anaokulunda eğitim gören, toplam 175 çocuğun anneleri ve çocukların sınıflarında eğitim gördükleri toplam 9 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için annelere; Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Young Telafi Ölçeği, Young- Rygh Kaçınma Ölçeği öğretmenlere; Ladd ve Profilet Çocuk Davranış ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 27 paket programı aracılığı ile yapılmıştır. Araştırmada değişkenler arası ilişkinin olup olmadığını ve varsa ilişkinin yönünü belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli, bu doğrultuda değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisini belirlemek amacıyla t- testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenlerin birbirlerini etkileme düzeyi ile var olan etkileşimin yönünü belirlemek için çoklu regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, annelerin yaşı, eğitim düzeyi ve gelir durumu gibi sosyo-demografik özelliklerinin, ayrıcalıklılık, duygusal yoksunluk, başarısızlık, karamsarlık, sosyal izolasyon gibi erken dönem uyumsuz şemalarıyla, aşırı telafi baş etme biçimleriyle, sosyal olmayan ve prososyal çocuk davranışlarıyla anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmada, çocuk davranışlarından prososyal davranış, saldırganlık ve aşırı hareketlilik davranışları ile çocukların cinsiyetleri arasında anlamlı şekilde ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Annelerin erken dönem uyumsuz şemalarından iç içe geçme, duygusal yoksunluk, kendini feda ve cezalandırılma şemaları ile kaçınma işlev bozucu baş etme biçiminin çocuk davranışları üzerinde yordayıcı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmış, araştırma sonuçları doğrultusunda alan çalışanlarına ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between behavior problems in preschool children and their mothers' early maladaptive schemas and dysfunctional coping styles. The sample of the research consisted of the mothers of a total of 175 children attending Melikşah Kindergarten, an independent state kindergarten in the Selçuklu district of Konya province, and a total of 9 teachers who taught the children in their classrooms. To collect data in the study, mothers were administered the Sociodemographic Information Form, Young Schema Questionnaire-Short Form-3, Young Compensation Scale, Young-Rygh Avoidance Scale, and teachers were administered the Ladd and Profilet Child Behavior Scale. The data obtained from the study were analyzed using the IBM SPSS 27 software package. To determine whether there was a relationship between variables and the direction of this relationship if any, a correlational screening model was used; accordingly, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and multiple regression analysis were employed as statistical methods to determine the interactions between variables, the extent to which variables affect each other, and the direction of the existing interaction. The research findings showed that the sociodemographic characteristics of mothers, such as age, education level, and income status, were significantly related to early maladaptive schemas including entitlement, emotional deprivation, failure, pessimism and social isolation, as well as to overcompensation coping styles, and to antisocial and prosocial child behaviors. The study found a significant relationship between children's gender and prosocial behavior, aggression, and hyperactivity behaviors among child behaviors. It has been determined that early maladaptive schemas of mothers such as enmeshment, emotional deprivation, self-sacrifice, and punishment along with avoidance as a dysfunctional coping style, have predictive effects on children's behaviors. In this context, the findings obtained were discussed in light of the literature, and recommendations were made for practitioners and researchers based on the research results.