Türkiye'nin siyasal hayatında kadının rolü ve temsili
The role and representation of women in Turkey's political life
  1. Tez No: 967474
  2. Yazar: ÖZLEM ESERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, 1934 yılında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının tanınmasından başlayarak 1950 yılına kadar geçen süre zarfında, kadınların yerel yönetimlerdeki rollerini, temsiliyetlerini ve siyasal katılımlarını mercek altına almaktadır. Çalışma, kadınların siyasal alana dâhil oluş sürecini yalnızca nicel verilerle değil, aynı zamanda dönemin siyasal ve kültürel bağlamını dikkate alarak tarihsel bir perspektifle değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, kadınların karşı karşıya kaldıkları hukuki kısıtlamalar, ataerkil değer yargıları ve toplumsal önyargılar detaylı şekilde ele alınmakta; bu engellere karşı geliştirdikleri mücadele pratikleri ve siyasal alandaki kazanımları incelenmektedir. 1934-1950 yılları arasındaki yerel yönetim seçimlerine kadınların katılım düzeyi, üstlendikleri görevlerin niteliği ve bu süreçte kamuoyunda oluşan algılar kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. Araştırma süresince resmi belgeler, arşiv materyalleri ve döneme ait birincil kaynaklar kullanılarak kadınların yerel siyasetteki temsiline dair özgün verilere ulaşılmıştır. Kadınların siyasal temsili, sadece hak kazanımı olarak değil, aynı zamanda toplumsal dönüşümün bir parçası olarak ele alınmıştır. Bu dönem, kadınların kamusal alanda daha görünür hale geldiği, yerel düzeyde siyasal aktör olarak tanındığı ve kolektif bir kimlik kazandığı bir evre olması bakımından, Türkiye demokrasi tarihinde özel bir dönüm noktasıdır. Çalışma, geçmiş deneyimlerden hareketle günümüz eşit temsil politikalarına katkı sağlayabilecek tarihsel bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the roles and representation of women in local governments during the period between 1934—when Turkish women were granted the right to vote and stand for election—and 1950. It aims to analyze, from a historical perspective, women's presence in the political arena, the structural and cultural barriers they encountered, the strategies they developed to overcome these obstacles, and the gains they achieved in the process. In this context, the study not only considers statistical data but also takes into account the political and cultural climate of the period. The extent of women's participation in local elections between 1934 and 1950, the nature of the positions they assumed, and the shaping of public perceptions throughout this process are thoroughly evaluated. Primary sources, archival records, and official documents from the period were examined, resulting in original findings regarding women's representation in local politics. Women's political representation is addressed not only as a matter of legal rights but also as part of a broader social transformation. This era marks a pivotal moment in Turkish democratic history, during which women became more visible in the public sphere, were recognized as political actors at the local level, and began to form a collective political identity. The study offers a historically grounded framework that can shed light on contemporary policies regarding gender representation and equality, drawing lessons from past experiences to inform ongoing struggles for inclusive and participatory democracy.