Özel hukuk boyutuyla unutulma hakkı
The right to be forgotten in the context of private law
  1. Tez No: 967483
  2. Yazar: ESRA KÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BERK KAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Unutulma hakkı, bireyin özel hayatına dair kişisel verilerinin aradan geçen zamanla toplumsal hafızadan silinmesini sağlayabilen bir hak olmakla birlikte, bireyin kendisine ait kişisel verileri üzerindeki kontrolünü de sağlayan bir haktır. Günümüzde internetin gelişme hızı ve tüm dünyada kullanım sayısının artışı ile insanlık tarihi, internet çağına süratli bir geçiş yapmış ve bununla birlikte bilginin paylaşımı ve bilgiye ulaşım geçmişe göre hayli kolay hale gelmiştir. İnsanların, internet ortamında yalnızca belli başlı içerik sağlayıcıların içeriklerinden istifade etmesinin yanı sıra artık içerik üretici konumuna gelmeleri, bilgi akışının çok daha hızlı olmasını ve bilginin birden fazla kaynak tarafından dolaşıma sokulmasını sağlamıştır. Tüm bunlarla birlikte kişilerin hemen hemen neredeyse çoğunun interneti o veya bu sebeple kullanması ve nitekim içerik üretmeye başlaması, kişisel hayatlarına ait sınırların da bir hayli daralmasına sebebiyet vermektedir. Her yararlı şeyin bir dezavantajı olabileceği göz önünde bulundurulduğunda, internetin hayatlarımızı kolaylaştırmasının yanı sıra zorlaştırabileceği de göz önüne alınmalıdır. Bu bağlamda karşımıza son zamanlarda sıklıkla ihtiyaç duyulmaya başlanan ve üzerine yapılan çalışmaların hızla arttığı bir hak olarak unutulma hakkı çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak unutulma hakkının tanımı, unsurları, hukuki niteliği ve diğer haklar ile ilişkisi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde yabancı hukuk sistemlerinde unutulma hakkının yeri ortaya konmaya çalışılmış, üçüncü bölümde ise Türk hukukunda unutulma hakkının yeri, unutulma hakkına ilişkin sağlanan başvuru imkanları ve yargı kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to be forgotten, is a right that ensures that individual's personal data regarding their private life to be deleted from public memory due to the passage of time, it is also a right that provides the individual with control over on their personal data. Today, with the speed of development of the Internet and the increase in the number of uses all over the world, human history has made a rapid transition to the Internet age, and with it, the sharing of information and access to information has become quite easy compared to the past. In addition to the fact that people use only the content of major content providers on the Internet, their becoming a content producer has enabled the flow of information to be much faster and the information to be circulated by more than one source. Along with all this, nearly most of the people use the Internet for one reason or another and, as a matter of fact, they start producing content, which causes the boundaries of their personal lives to narrow significantly. Considering that every useful thing can have a drawback, it should be taken into account that the Internet can make our lives easier as well as make them difficult. In this context, the right to be forgotten appears as a right that become frequently needed lately and the studies on it are rapidly increasing. Within the scope of this study, firstly, the definition of the right to be forgotten, its elements, legal nature and its relationship with other rights were emphasized, in the second part, the place of the right to be forgotten in foreign legal systems was tried to be revealed, and in the third part, the place of the right to be forgotten in Turkish law, the application opportunities provided regarding the right to be forgotten and the court decisions were examined.