Hukuki ve etik boyutuyla gen analizleri
Legal and ethical aspects of gene analysis
- Tez No: 505827
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜLYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Gen analizleri sağlık alanında biyoteknoloji uygulamalarının önemli bir basamağını oluşturmaktadır. Hukuk alanında gen analizlerinden yararlanılmaktadır. DNA analizleri ile çocuğun ana ve babasının kim olduğu tespit edilerek soybağının kurulmasında kesine yakın sonuçlara ulaşılmaktadır. Ceza davalarında, suçlunun ya da mağdurun vücudundan alınan ve olay yerinde bulunan herhangi bir doku, saç teli, tırnak, sperm ve kan gibi organik örneklerle yapılacak DNA testi sonucunda aydınlatılamamış ya da şüphe duyulan hususlar netliğe kavuşturularak, mağdur veya suçlunun kimliğinin tespiti kolaylaşmaktadır. Tez çalışmamızda hukuki ve etik boyutuyla gen analizleri ele alınmış, gen araştırmalarının hukuksal çerçevesine ve genetik çalışmalara ilişkin karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmamıza aynı zamanda, kişisel veri olarak gen analizleri konusu incelenerek, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gene analysis is an important stage in the applications of biotechnology in health care. Gene analysis has a lot of applications in legal issues. By DNA analysis, it is possible to determine the identity of the mother and father of the child and to make decisions for the establishment of the genealogy. In criminal cases, to clarify the unidentified or suspected events, the identification of the victim or the offender can be made easier by DNA testing of any criminal or victim's body and any organic samples such as hair, claws, nails, sperm and blood at the crime scene. In our thesis, the genetic analysis was handled with legal and ethical aspect, and the legal framework of genetic researches and comparative legal regulations related to genetic studies were discussed. We studied the gene analysis as a personal data, and made assessments in the scope of the Personal Data Protection Act.