Seyhan ilçesi göç haritası
Seyhan district migration map
  1. Tez No: 967485
  2. Yazar: FATİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinin merkez ilçesi konumunda olan Seyhan ilçesinin süreç içerisinde göç haritasının nasıl değiştiği ve bu değişime paralel olarak Seyhan ilçesinin 96 mahallesinde ikamet eden vatandaşların iç göçmen ve uluslararası göçmen karşılaştırmaları esas alınarak uyum ve kaynaşma süreçleri incelenmiş ve araştırılmıştır. Ayrıca Seyhan ilçesindeki mevcut göç durumunun ortaya konulabilmesi amacıyla uluslararası göç ile iç göçün temel etkenleri araştırılmış ve buna ilişkin gerçekleştirilen mülakatlarla veriler toplanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel hedefi, Seyhan ilçesinin göç haritasını ortaya çıkararak, Seyhan ilçesinde yaşayan vatandaşların göçün etkisi altında yaşam alanlarını nasıl şekillendirdiğini, kendilerini göçe zorlayan sebep ile Seyhan ilçesini tercih etme sebeplerini, sosyal ekonomik durumları ile göçün Seyhan ilçesi bünyesinde bulunan 96 mahallesinde kentleşme yapısının hangi dinamikler üzerinden şekillendiği konularının analiz edilmesidir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, Seyhan ilçesinde bulunan mahalle muhtarları, kanaat önderleri, resmi kurum ile STK yöneticileri ve buradaki göçmen gruplar ile görüşmeler yapılmış, aynı zamanda TÜİK, Seyhan Kaymakamlığı ve Adana Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü gibi kurumlara ait verilerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the migration map of Seyhan, the central district of Adana province, has changed over time, and how the processes of integration and cohesion have evolved among residents of the district's 96 neighborhoods, based on a comparison between internal migrants and international migrants. In order to better understand the current migration dynamics in Seyhan, the primary factors behind both internal and international migration were investigated. Qualitative data were collected and analyzed through interviews conducted within the scope of the study. The main objective of the research is to reveal the migration dynamics of Seyhan district, to explore how residents reshape their living spaces under the influence of migration, to understand the reasons behind both forced migration and the preference for settling in Seyhan, and to analyze how the socio-economic conditions of migrants influence urbanization patterns across the district's 96 neighborhoods. To achieve these goals, interviews were conducted with neighborhood headmen, community leaders, representatives of official institutions and NGOs, as well as with migrant groups living in the district. Additionally, data from institutions such as TÜİK (Turkish Statistical Institute), the Seyhan District Governorate, and the Adana Provincial Directorate of Migration Management were utilized.