Çocuklar için felsefe (P4C) tekniğinin okul öncesi dönemdeki çocukların problem çözme becerilerine etkisi
The effect of philosophy for children (P4C) technique on problem solving skills of preschool children
  1. Tez No: 967486
  2. Yazar: TUĞBA ATAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, okul öncesi dönemdeki çocukların problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik olarak Çocuklar İçin Felsefe (P4C) tekniğinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. P4C, çocukların eleştirel düşünme, mantıklı çıkarım yapma ve etik değerlendirmelerde bulunma gibi becerilerini destekleyen bir öğretim yaklaşımıdır. Araştırma, bu yöntemin okul öncesi dönemdeki çocuklar üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel yöntem olarak yarı deneysel desen ve nitel yöntem olarak durum çalışması deseni bir arada kullanılarak karma araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın deseni açıklayıcı sıralı desendir. Tezin temel hipotezi, P4C tekniğinin çocukların problem çözme yeteneklerini artırıcı bir etkiye sahip olacağı üzerinedir. Bu hipotezin test edilmesi için, önceden belirlenmiş bir deney ve kontrol grubu kullanılarak iki farklı anaokulunun okul öncesi sınıflardan 5-6 yaş grubu toplam 46 çocuğun katılımıyla 8 haftalık bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde, P4C tekniğine dayalı öğretim yöntemleri kullanılan deney grubu ile rutin okul öncesi eğitim programlarına tabi tutulan ve felsefe etkinlikleri yapılmayan kontrol grubu arasında SPSS25 programı kullanılarak bağımlı ve bağımsız t-testi karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise seçilen deney ve kontrol grubu öğrencilerine yarı yapılandırılmış Problem Çözme Becerisi Görüşme Formu uygulanmıştır. Nitel veri analizlerinde ise NVivo12 programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Aradaki farkın anlamlı olup olmadığının belirlenmesi için yapılan t-testi analizine göre PÇBÖ son test puanları deney ve kontrol grupları arasında anlamlı şekilde farklılaştığı ve P4C dayalı öğretimin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin puanları lehine çok yüksek derecede anlamlı olduğu görülmüştür. Görüşme formundan elde edilen verilerden deney grubu öğrencilerinin çeşitli problem durumlarına daha farklı ve çeşitli çözüm sunduğu görülmüştür. Bu tez okul öncesi dönemdeki çocukların problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla P4C tekniğinin etkili bir öğretim aracı olabileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca bu bulgular, eğitimcilerin ve araştırmacıların okul öncesi eğitimde çocukların bilişsel, sosyal duygusal ve dil gelişimini desteklemek için felsefi düşünceyi entegre etme konusundaki potansiyeli anlamalarına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of Philosophy for Children (P4C) technique on developing problem solving skills of preschool children. P4C is a teaching approach that supports children's skills such as critical thinking, logical inference and ethical judgements. The study was conducted to understand the effects of this method on preschool children. In the study, mixed research methods were utilised by using quasi-experimental design as a quantitative method and case study design as a qualitative method. The research design is an explanatory sequential design. The main hypothesis of the thesis is that the P4C technique will have an increasing effect on children's problem solving skills. In order to test this hypothesis, an 8-week application was carried out with the participation of 46 children aged 5-6 years from preschool classes of two different kindergartens using a predetermined experimental and control group. In the research process, dependent and independent t-test comparative analyses were carried out between the experimental group, in which P4C technique-based teaching methods were used, and the control group, which was subjected to routine preschool education programmes and no philosophy activities, using SPSS25 software. In the qualitative dimension of the study, a semi-structured Problem Solving Skills Interview Form was applied to the selected experimental and control group students. In qualitative data analyses, content analysis was performed using NVivo12 software. According to the t-test analysis performed to determine whether the difference was significant or not, it was seen that the post-test scores of the PSSS differed significantly between the experimental and control groups and that the scores of the experimental group students in which P4C-based teaching was applied were highly significant in favour of the scores of the experimental group students. From the data obtained from the interview form, it was seen that the experimental group students offered more different and diverse solutions to various problem situations. This thesis emphasises that P4C technique can be an effective teaching tool to improve problem solving skills of preschool children. In addition, these findings may contribute to educators' and researchers' understanding of the potential for integrating philosophical thinking to support children's cognitive, social emotional and language development in preschool education.