Ma'rûf er-Rusafi'nin divanında eğitim ile ilgili şiirlerin incelenmesi
An analysis of educational-themed poems in Ma'rûf al-Rusâfî's diwan
  1. Tez No: 967516
  2. Yazar: AYŞENUR SÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Biyografi, Din, Archive, Biography, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Iraklı şair Ma'rûf er-Rusâfî, 20. yüzyıl Arap şiirinde yalnızca bir şair olarak değil, aynı zamanda güçlü bir eğitimci olarak da ön plana çıkan bir figürdür. Rusâfî, şairlik kariyerinin her aşamasında eğitim ve öğretime büyük bir değer atfetmiş, bu doğrultuda, şiirlerinde eğitim, bilgi, öğrenci ve öğretim kurumları gibi konulara derinlemesine yer vermiştir. Yaşadığı dönemde İslâm dünyasında eğitimin ihmal edilmesinden duyduğu rahatsızlığı sıklıkla dile getiren Rusâfî, bu temaları genellikle sosyal eleştiri çerçevesinde işlemiştir. Bu çalışmada, Rusâfî'nin eğitim ve ilmin önemine dair düşüncelerini yansıttığı şiirler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; onun ilmin değeri, eğitime yeterince önem verilmemesinin olumsuz sonuçları ve eğitim kurumlarının kutsallığı gibi konulara nasıl vurgu yaptığı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Rusâfî'nin bu bağlamda yazdığı beyitlerin sayısının oldukça fazla olmasına karşın, bu temaların akademik düzeyde müstakil bir çalışmada ayrıntılı bir şekilde analiz edilmemiş olması, çalışmayı özgün kılmaktadır. Rusâfî'nin eserlerinde yalnızca toplumsal bir eleştiri sunmakla kalmayıp, aynı zamanda sanatsal bir estetik seviyesine ulaşmayı başarması, şiirlerine özgün bir nitelik kazandırmaktadır. Şair, eğitim teması etrafında şekillendirdiği bu beyitlerde, bilginin birey ve toplum üzerindeki dönüştürücü gücüne vurgu yapmakta, eğitimin ihmal edilmesinin toplumsal ve kültürel alanda yarattığı sorunları sanatının estetik diliyle gözler önüne sermektedir. Bu çalışmanın eğitim alanında yapılan çalışmalara katkı sağlaması ve eğitim camiasına yeni perspektifler sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Iraqi poet Ma'ruf al-Rusafi stands out in 20th-century Arabic poetry not only as a poet but also as a prominent educator. Throughout his career, Rusafi placed great value on education and learning, reflecting this commitment deeply in his poetry, which frequently addresses themes of education, knowledge, students, and educational institutions. Living in a period when the neglect of education was a major issue in the Islamic world, Rusafi often voiced his dissatisfaction and used these themes as a platform for social criticism. In this study, Rusafi's poems that emphasize the significance of education and knowledge are examined through content analysis, focusing in detail on how he underscores the value of knowledge, the negative consequences of insufficient attention to education, and the sanctity of educational institutions. Although Rusafi's verses that touch on these subjects are numerous, these themes have not been comprehensively analyzed in an independent academic study, making this work unique. Rusafi's poetry not only provides social criticism but also achieves a level of artistic aesthetic that lends his work a distinctive quality. Through the verses he crafted around the theme of education, he highlights the transformative power of knowledge on individuals and society, illustrating, through the aesthetic language of his art, the societal and cultural issues caused by the neglect of education. This study aims to contribute to the field of education studies and provide the educational community with new perspectives.