Sporcularda zihinsel dayanıklılık ve manevi iyi oluşun ruminasyon ile ilişkisi
The relationship between mental toughness and spiritual well-being on rumination in athletes
- Tez No: 967515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Spor, Philosophy, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcularda zihinsel dayanıklılık ve manevi iyi oluş düzeylerinin ruminasyon ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu, 2024 yılı içinde Marmara Bölgesi'nde en az bir yıl aktif olarak spor yapan, 18-35 yaş aralığında 411 lisanslı sporcudan oluşmaktadır. Çalışmada sporcuların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Zihinsel dayanıklılığı ölçmek amacıyla Madrigal ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilen ve Erdoğan (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği, manevi iyi oluşu ölçmek amacıyla Ekşi ve Kardaş (2017) tarafından geliştirilen Manevi İyi Oluş Ölçeği, Ruminasyon düzeyini ölçmek için Michel-Kröhler, Kry ve Berti (2021) tarafından geliştirilen ve Karafil ve Pehlivan (2023) tarafından Türkçe uyarlanan Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde Bağımsız Örneklem T-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Basit Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; cinsiyet ve spor branşına göre ruminasyon ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Cinsiyet değişkenine göre manevi iyi oluş düzeyinde anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05); ancak spor branşı değişkenine göre manevi iyi oluş düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Yaş değişkenine göre bakıldığında zihinsel dayanıklılık ve manevi iyi oluş düzeyinde pozitif yönlü, düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur; ancak yaş ile ruminasyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Zihinsel dayanıklılık ile ruminasyon arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır; manevi iyi oluş ile ruminasyon arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca zihinsel dayanıklılık ve manevi iyi oluş düzeyleri, ruminasyonun anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, sporcularda zihinsel dayanıklılık ve manevi iyi oluş düzeylerinin artmasının, olumsuz takıntılı düşünsel süreçlerden biri olan ruminasyonun azaltılmasında etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental toughness and spiritual well-being levels with rumination among athletes. The research was conducted using a quantitative method based on a relational survey model. The study group consisted of 411 licensed athletes aged between 18 and 35 years who had been actively engaged in sports for at least one year in the Marmara Region in 2024. A Personal Information Form developed by the researcher was used to collect demographic data from the athletes. To measure mental toughness, the Mental Toughness Scale developed by Madrigal et al. (2013) and adapted into Turkish by Erdoğan (2016) was used. The Spiritual Well-Being Scale, developed by Ekşi and Kardaş (2017), was used to measure spiritual well-being, and the Sport Competition Rumination Scale, developed by Michel-Kröhler, Kry, and Berti (2021) and adapted into Turkish by Karafil and Pehlivan (2023), was used to measure rumination levels. Independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation, and simple regression analysis methods were used in data analysis. According to the findings, no significant differences were found in rumination and mental toughness levels based on gender and type of sport (p> .05). No significant difference was found in spiritual well-being levels based on gender (p> .05); however, a significant difference was found in spiritual well-being levels based on the type of sport (p .05). When examined in terms of age, low-level but positive significant relationships were found with mental toughness and spiritual well-being levels, while no significant relationship was found between age and rumination levels. A moderate, negative significant relationship was found between mental toughness and rumination, while a weak, negative significant relationship was found between spiritual well-being and rumination. Furthermore, mental toughness and spiritual well-being levels were found to be significant predictors of rumination. As a result, it was observed that higher levels of mental toughness and spiritual well-being in athletes are effective in reducing rumination, which involves persistent and obsessive thought processes.