Örgütlerde bilgi paylaşımı ile değişime direncin teknolojik öğrenme düzeyine etkisi: Sosyal mübadele kuramı çerçevesinde bir araştırma
The effect of knowledge sharing and resistance to change on technological learning level in organizations: A research within the framework of social exchange theory
- Tez No: 967532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR FAYGANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, örgütlerde bilgi paylaşımı ve değişime direnç düzeylerinin teknolojik öğrenme üzerindeki etkilerini incelemektedir. Özellikle savunma sanayi gibi yüksek teknolojiye dayalı sektörlerde bilgi akışı ve çalışanların değişime verdiği tepkiler, teknolojik öğrenmenin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Araştırmada bilgi paylaşımı; çalışanlar arası, bireysel ve kurumsal boyutlarda; değişime direnç; bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlarda, teknolojik öğrenme ise; derinlik, genişlik, hız boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışma, Ankara'da faaliyet gösteren büyük ölçekli bir savunma sanayi kuruluşunda, farklı pozisyonlarda görev yapan 405 çalışandan anket yöntemi ile elde edilen verilerle yürütülmüştür. SPSS 27.0 programı kullanılarak yapılan analizlerde korelasyon, regresyon ve yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, teknolojik öğrenme düzeyi ile bilgi paylaşımı arasında pozitif, değişime direnç arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle teknoloji öğrenme puanı ile bilgi paylaşımı puanları arasında güçlü pozitif korelasyonlar, değişime direnç puanları ile ise anlamlı negatif korelasyonlar gözlemlenmiştir. Araştırma, Sosyal Mübadele Kuramı çerçevesinde bireylerin bilgi paylaşımını fayda-maliyet dengesine göre şekillendirdiğini ve karşılıklılık ilkesinin bu süreçte etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, örgütlerde teknolojik öğrenmeyi geliştirmek için bilgi paylaşımını teşvik eden, değişime açık bir kültürün oluşturulması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışma hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde yönetimsel çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of knowledge sharing and resistance to change on technological learning within organizations. In high-tech sectors such as the defense industry, the flow of information and employees' responses to change are critical for sustaining technological learning. Knowledge sharing is addressed at three levels: interpersonal, individual, and organizational; while resistance to change is analyzed through cognitive, emotional, and behavioral reactions. The research was conducted in a large-scale defense industry organization operating in Ankara, with data collected from 405 employees across various positions. Statistical analyses including correlation, regression, and structural equation modeling were performed using SPSS 27.0. Findings reveal significant positive relationships between technological learning and knowledge sharing, and significant negative relationships between technological learning and resistance to change. Notably, strong positive correlations were found between technological learning scores and knowledge sharing scores, while significant negative correlations were observed with resistance to change scores. Grounded in Social Exchange Theory, the study suggests that individuals engage in knowledge sharing based on a cost-benefit balance, emphasizing the role of reciprocity in sustaining such behaviors. The results indicate that fostering a culture that supports knowledge sharing and openness to change is essential for enhancing technological learning in organizations. Thus, this research provides both theoretical and practical insights for organizational management and contributes to the broader understanding of learning organizations.