Antrenör eğitim yönetmeliğiyle ilgili antrenör görüşlerinin incelenmesi
An examination of coaches' perspectives on the coach education regulation
  1. Tez No: 967615
  2. Yazar: ABDULKADİR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yürürlükte olan Antrenör Eğitimi Yönetmeliği'ne ilişkin antrenörlerin görüşlerini inceleyerek yönetmeliğin uygulamadaki yansımalarını derinlemesine analiz etmektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle desenlenmiş ve kesitsel bir yaklaşımla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan toplam 16 antrenör oluşturmuştur. Katılımcılar 13 farklı spor branşını temsil etmekte; yaşları 35 ile 61 arasında değişmektedir (Ort.=45,88; SS=7,13). Katılımcıların mesleki deneyim süresi 10 ile 38 yıl arasında değişmekte olup, ortalama meslek yılı 19,94'tür (SS=7,57). Katılımcıların %81,3'ü erkek (n=13), %18,8'i kadın (n=3) olup örneklem cinsiyet açısından erkek ağırlıklıdır. Eğitim düzeyleri incelendiğinde, katılımcıların %37,5'i lisans, %31,3'ü doktora, %18,8'i yüksek lisans ve %12,5'i lise mezunudur. Antrenörlük kademeleri açısından dağılım ise şu şekildedir: %43,8'i 4. kademe, %25'i 3. kademe, %18,8'i 5. kademe, %12,5'i 1. kademe ve %6,3'ü 2. kademe. Bu heterojen yapı, katılımcıların farklı deneyim düzeylerini ve spor dallarını temsil etmesi bakımından bağlamsal zenginlik sağlamıştır. Veriler, literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış; her görüşme yaklaşık 45–60 dakika sürmüştür. Görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiş, kelimesi kelimesine çözümlenmiş ve anonimleştirilmiştir. Elde edilen veriler, nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş; web tabanlı bir nitel analiz aracı olan“Saturate App”yazılımı kullanılarak kodlama süreci yürütülmüş, kodlayıcılar arası uyum sağlanmıştır. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla çoklu doğrulama (triangülasyon), kodlayıcılar arası güven, kapsam geçerliği ve bağlamsal aktarılabilirlik stratejilerine başvurulmuştur. Etik kurul onayı alınarak araştırma süreci yürürlükteki etik ilkelere uygun biçimde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, Antrenör Eğitimi Yönetmeliği'nin teorik çerçevesinin güçlü olduğunu, ancak uygulamada bazı yapısal sorunlar barındırdığını göstermektedir. Özellikle teori-pratik bütünlüğündeki kopukluklar, federasyonlar arası uygulama farklılıkları, şeffaflık ve liyakat eksiklikleri, dijital içeriklerin niteliği ve bölgesel erişim engelleri katılımcılar tarafından dile getirilen başlıca sorun alanlarıdır. Bununla birlikte yönetmeliğin meslekleşmeye, kariyer basamaklarının tanımlanmasına ve dijitalleşme olanaklarının gelişimine katkı sunduğu da belirtilmiştir. Sonuç olarak, yönetmeliğin daha kapsayıcı, şeffaf ve bağlama duyarlı biçimde yeniden yapılandırılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışma, politika yapıcılara yönelik somut öneriler sunmakta ve spor eğitimi literatürüne bağlamsal derinlik kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perspectives of coaches on the Coach Education Regulation currently in effect in Türkiye, and to analyze its practical implications in depth. The research was designed using a case study approach, one of the qualitative research methods, and conducted with a cross-sectional perspective. The study group consists of 16 coaches selected through criterion sampling, a type of purposive sampling. Participants represent 13 different sports disciplines, with ages ranging from 35 to 61 (M=45.88; SD=7.13). Their professional experience varies between 10 and 38 years, with an average of 19.94 years (SD=7.57). Of the participants, 81.3% (n=13) are male and 18.8% (n=3) are female. In terms of educational background, 37.5% hold bachelor's degrees, 31.3% PhD degrees, 18.8% master's degrees, and 12.5% high school diplomas. Regarding coaching levels, 43.8% hold 4th level certificates, 25% 3rd -level, 18.8% 5th level, 12.5% 1st level, and 6.3% 2nd level. This heterogeneous structure provides contextual richness by representing various levels of experience and sporting disciplines. Data were collected through a semi-structured interview form developed based on relevant literature and expert opinions. Each interview lasted approximately 45–60 minutes. Interviews were audio-recorded, transcribed, and anonymized. The data were analyzed using qualitative content analysis.“Saturate App”software was utilized to manage and code the data, and inter-coder reliability was ensured. To establish the study's validity and reliability, strategies such as triangulation, coder agreement, content validity, and contextual transferability were applied. Ethical approval was obtained, and the research process was conducted in accordance with prevailing ethical principles. The findings indicate that the theoretical framework of the regulation is strong, yet there are structural problems in its practical implementation. Participants highlighted major issues such as gaps between theory and practice, inconsistencies among federations, lack of transparency and meritocracy, poor quality of digital content, and regional accessibility barriers. On the other hand, the regulation was noted to contribute to the professionalization of coaching, career progression, and the development of digital opportunities. In conclusion, the regulation should be restructured in a more inclusive, transparent, and context-sensitive manner. The study offers concrete policy recommendations and contributes contextual depth to the literature on coach education.