Yapı sektöründe ikincil çeliğin atık yönetimi çerçevesinde incelenmesi
Analysis of secondary steel in the construction industry within the context of waste management
  1. Tez No: 967635
  2. Yazar: AHSEN UZUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de sık yaşanan depremler, yalnızca can ve mal kayıplarına değil, aynı zamanda büyük miktarda inşaat atığı oluşumuna ve ciddi kaynak israfına yol açmakta; bu durum çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli sorunlar doğurmaktadır. Bu afetler sonucunda ortaya çıkan yıkıntılar, yapı sektöründe geleneksel üretim ve tüketim kalıplarının sorgulanmasına neden olmakta, sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu yeni yaklaşımların benimsenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu noktada, döngüsel ekonomi yaklaşımı ön plana çıkmakta; malzemelerin ömrünü uzatmayı, atıkları azaltmayı ve yapı bileşenlerini yeniden kullanıma kazandırarak kaynakların etkin yönetimini hedeflemektedir. Yapı sektöründe bu dönüşümün sağlanabilmesi için uzun ömürlü, sökülebilir ve tekrar değerlendirilebilir malzeme sistemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda çelik yapılar; dayanıklılıkları, yüksek geri dönüşüm oranları, modüler yapıları ve eritilmeden doğrudan ikinci el olarak kullanılabilme potansiyelleri sayesinde hem kaynak korunumunu desteklemekte hem de atık üretimini azaltarak çevresel etkilerin azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle çelik yapı elemanlarının yeniden üretime sokulmadan, fiziksel niteliklerini koruyarak başka projelerde değerlendirilmesi, döngüsel ekonomi ilkeleriyle birebir örtüşen düşük maliyetli ve çevre dostu bir çözümdür. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde, çelik bileşenlerin söküm aşamasından itibaren malzeme kimliğiyle izlenebilir hale getirildiği, mekanik özellikleri, boyutları ve üretici bilgileriyle belgelenerek ikinci el pazarında dolaşıma sokulduğu örnekler yaygınlaşmaktadır. Bu tür uygulamalar, geleneksel“al–yap–at”modelinden uzaklaşarak sürdürülebilir yapı üretimi için döngüsel stratejilerin nasıl işler hale getirilebileceğine dair somut örnekler sunmaktadır. Bu çalışma, çelik yapı elemanlarının ikinci el kullanım potansiyelini ortaya koymayı; döngüsel ekonomi yaklaşımı doğrultusunda sürdürülebilir atık yönetimine olan katkılarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Frequent earthquakes in Turkey not only cause loss of life and property, but also create large amounts of construction waste and serious waste of resources; this situation creates important problems in terms of environmental sustainability. The debris resulting from these disasters causes traditional production and consumption patterns in the construction sector to be questioned, and necessitates the adoption of new approaches compatible with sustainable development goals. At this point, the circular economy approach comes to the fore; it aims to extend the life of materials, reduce waste and reuse building components, thus ensuring effective management of resources. In order to achieve this transformation in the construction sector, long-lasting, demountable and recyclable material systems should be preferred. In this context, steel structures; thanks to their durability, high recycling rates, modular structures and the potential to be used directly as second-hand without melting, both support resource conservation and contribute to the reduction of environmental impacts by reducing waste production. In particular, the use of steel construction elements in other projects without re-production, preserving their physical qualities, is a low-cost and environmentally friendly solution that fully complies with the principles of the circular economy. In regions such as Europe and North America, examples of steel components being made traceable with their material identity from the dismantling stage onwards, documented with their mechanical properties, dimensions and manufacturer information and put into circulation on the second-hand market are becoming widespread. Such practices provide concrete examples of how circular strategies can be put into practice for sustainable building production, moving away from the traditional“take-make-throw- away”model. This study aims to reveal the second-hand use potential of steel structural elements and to evaluate their contribution to sustainable waste management in line with the circular economy approach.