F(Q) kütle çekim kuramında sabit-dönüş koşulu altında evrenin enflasyonu için iki faz incelemesi
Two phase study for inflation of the universe under constant-roll condition in F(Q) gravity theory
- Tez No: 967634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında, evrenin yüksek enerjili dönemi f(Q) kütle çekimi çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu amaçla erken evrenin dinamiklerinde sabit-yuvarlanma koşulu dikkate alınmıştır. Kütle çekim kuramının alan denklemlerinin birleşik bir çözümünün ardından, evrenin başlangıç dönemi, sabit-yuvarlanma enflasyon alanı bağlamında model parametreleri aracılığıyla incelenmiştir. Karşılaştırılabilir gözlemsel verilerle göz önüne alınarak, evrenin başlangıçtaki bir yarı-de Sitter vakum durumundan bir Özsel vakum durumuna ilerleyebileceği tespit edilmiştir. Bu olgunun sabit-yuvarlanma parametresinin parametre uzayında sınırlandığı bir değerde iken gerçekleşebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the high-energy epoch of the universe within the framework of f(Q) gravity. For this purpose, the constant-roll condition is considered in the dynamics of the early universe. Following the unified solution of the field equations of the gravitational theory, the initial phase of the universe is examined through model parameters within the context of a constant-roll inflationary field. Taking into account comparable observational data, it has been identified that the universe may evolve from an initial quasi-de Sitter vacuum state to a quintessence vacuum state. It has been demonstrated that this transition can occur when the constant-roll parameter is constrained to a specific value within the parameter space.